Periodontal olarak sağlıklı bireyler ve evre 3 periodontitisli sigara içen ve içmeyen hastalarda cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası dos gremlin-1, syndecan-4 ve IL-1 beta düzeylerinin karşılıklı olarak değerlendirilmesi
Comparative analysis of gremlin-1, syndecan-4, and il-1 beta levels in GCF among individuals with periodontal health and stage iii periodontitis, considering both smokers and non-smokers, before and after non-surgical periodontal therapy
- Tez No: 913593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada, periodontal olarak sağlıklı bireyler ile sigara içen ve içmeyen evre 3 periodontitisli bireylerin tedavi öncesi ve sonrası periodontal durumlarının karşılaştırılması, DOS örneklerindeki Sindekan-4, Gremlin-1 ve IL-1 β düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı, bu biyobelirteçlerin periodontitis ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi ve sigara kullanımının bu biyobelirteç düzeyleri üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Elde edilen bulguların, ileriye dönük erken tanı yöntemlerinin geliştirilmesi ve tedavi stratejileri geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 18-60 yaş arası evre 3 periodontitis teşhisi konulan sigara içen (Grup SP) ve içmeyen (Grup NP) 15'er hasta ve 15 sağlıklı birey (Grup H) olmak üzere toplam 45 gönüllü birey dahil edildi. DOS ve klinik parametreler başlangıçta ve tadaviden 3 ay sonra alındı. Gremlin-1, Sindekan-4 ve IL-1β seviyeleri ELISA ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the periodontal status of periodontally healthy individuals with those of smokers and non-smokers with stage 3 periodontitis before and after treatment, as well as to investigate the levels of Syndecan-4, Gremlin-1, and IL-1 β in GCF samples. Another objective of the study was to evaluate the relationship between these biomarkers and periodontitis and to examine the effects of smoking on these biomarker levels. The findings are expected to contribute to the development of early diagnostic methods and treatment strategies in the future. Materials and Methods: A total of 45 volunteers, 15 smokers (Group SP) and non-smokers (Group NP) diagnosed with stage 3 periodontitis between the ages of 18 and 60, and 15 healthy individuals (Group H) were included in the study.