Atomun yapısı ve atom modelleri konusunun öğretiminde kullanılan bilgisayar destekli kavram haritalarının kavramsal başarıya, kavram yanılgılarının giderilmesine ve fen bilgisi öğretmen adaylarının görüşlerine etkisi
The effect of computer-aided concept maps used in teaching the subject of atomic structure and atom models on conceptual achievement, elimination of misconceptions and pre-service science teachers' views on application
- Tez No: 913663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar destekli kavram haritaları ile öğretimin kavramsal başarıya, kavram yanılgılarının giderilmesine ve fen bilgisi öğretmen adaylarının görüşlerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada zayıf deneysel desenlerden tek gruplu ön test- son test modeli kullanılmıştır. Çalışma, 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programına kayıtlı 2. sınıfta öğrenim gören 34 kız ve 13 erkek olmak üzere toplam 47 fen bilgisi öğretmen adayı ile yapılmıştır. Çalışmada nicel veriler“Kavramsal Başarı Testi”ve“Öğretmen Adaylarının Bilgisayar Destekli Kavram Haritasına Yönelik Görüşleri”isimli veri toplama araçları ile uygulamaya yönelik fen bilgisi öğretmen adaylarının düşünceleri“Bilgisayar Destekli Kavram Haritalarına İlişkin Öğrenci Görüş Formu”ile toplanmıştır. Çalışmada kullanılan nicel verilerin analizi, bağımlı ve bağımsız örneklemler için t testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının uygulamaya yönelik görüşlerinden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bulgularında, kavramsal başarı ön test ve son test puanlarında anlamlı farklılaşma görülmüştür. Ayrıca iki aşamalı kavramsal başarı testinin ön test ve son test puanlarında soru bazında ve ölçek toplamında anlamlı farklılaşma görülmüştür. Öğretmen adaylarının bilgisayar destekli kavram haritalarına yönelik görüş anketinin ön test ve son test puanlarında son test lehine anlamlı farklılaşma görülmüştür. Her iki nicel ölçme aracından elde edilen sonuçlara göre uygulamaların cinsiyet üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of teaching with computer-aided concept maps on pre-service science teachers' conceptual achievement. In the study, a one-group pretest-posttest model, one of the weak experimental designs, was used. The study was conducted with a total of 47 pre-service science teachers, 34 female, and 13 male, who were enrolled in the second year of the Science Teacher Education program of Alanya Alaaddin Keykubat University in the fall semester of the 2023-2024 academic year. In the study, quantitative data were collected through data collection tools named“Conceptual Achievement Test”and“Pre-service Science Teachers' Opinions on Computer-Assisted Concept Mapping,”and pre-service science teachers' opinions on the application were collected through“Student Opinion Form on Computer-Aided Concept Mapping.”The quantitative data used in the study were analyzed using a t-test for dependent and independent samples. Stuart-Maxwell analysis was conducted to compare the pre-test and post-test answers given by pre-service science teachers' to the conceptual achievement test in order to eliminate their misconceptions. Content analysis was used to analyze the data obtained from pre-service teachers' opinions about the application. In the study's quantitative findings, a significant difference was observed in conceptual achievement pre-test and post-test scores. In addition, a significant difference was observed in the pre-test and post-test scores of the two-stage conceptual achievement test on a question basis and in the total scale. There was a significant difference in favor of the post-test in the pre-test and post-test scores of the pre-service teachers' opinion questionnaire on computer-aided concept maps. According to the results of both quantitative measurement tools, the applications did not affect gender.