Puberte prekoks ön tanısı ile GnRH uyarı testi yapılan hastaların vücut kitle indeksine göre test sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of test results according to body mass index of patients who had a GnRH stimulation test with a preliminary diagnosis of precocious puberty
- Tez No: 913687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKŞAH KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: İkincil cinsiyet özelliklerinin beklenen yaştan 2-2,5 standart deviasyon skoru (SDS) daha önce görülmesi puberte prekoks olarak tanımlanır. Çocukluk çağı obezitesi son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakın tarihli çalışmalar incelendiğinde pubertenin daha erken yaşlarda başladığı ve çocukluk çağı obezitesi prevalansındaki artış ile puberte başlangıç yaşındaki azalmanın paralel olduğu görülmüştür. GnRH uyarı testi puberte prekoks tanısında altın standart olarak kabul edilmektedir. Fazla kilo ve obezitenin puberte prekoks ile ilgili laboratuvar sonuçlarını etkileyebileceğine dair kısıtlı da olsa literatürde bilgi mevcuttur. Çalışmamızda puberte prekoks ön tanısı ile GnRH uyarı testi yapılan kız hastalarda vücut kitle indeksine göre yanıtlardaki olası farklılıkları belirlemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne Eylül 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında başvurup, puberte prekoks ön tanısı ile GnRH uyarı testi yapılmış 6-9,5 yaş arası 241 kız hasta dahil edildi. Hastalar VKİ SDS değerlerine göre normal kilolu (VKİ SDS -1,5 ile +1,5 arası), fazla kilolu (VKİ SDS +1,5 ile +2 arası) ve obez (VKİ SDS > +2) olarak gruplandırıldı. Hastaların ayrıntılı anamnezleri alındı ve demografik verileri, antropometrik ölçümleri, laboratuvar sonuçları ve radyolojik görüntülemeleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 241 kız hastanın 147'si (%60,99) normal kilolu, 46'sı (%19,08) fazla kilolu ve 48'i (%19,91) obezdi. Tüm olguların takvim yaşı ortalaması 7,8±0,66 yıl, kemik yaşı ortalaması 9,4±1,2 yıl, boy yaşı ortalaması 8,7±1,28 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The early onset of secondary sexual characteristics by a 2-2.5 standard deviation score (SDS) from the expected age is defined as precocious puberty. Childhood obesity has emerged as a significant public health issue in recent years. Recent studies have shown that puberty is starting at earlier ages, and there is a parallel decrease in the age of puberty onset with the increase in the prevalence of childhood obesity. The GnRH stimulation test is considered the gold standard for the diagnosis of precocious puberty. There are many studies on whether over-weight and obesity affect test results. Our study aims to determine potential differences in responses according to body mass index in girls undergoing GnRH stimulation testing for the preliminary diagnosis of precocious puberty. Materials and Methods: This retrospective study included 241 female patients aged 6-9,5 years who presented to the Pediatric Endocrinology Clinic of Ankara Etlik City Hospital between September 2022 and December 2023 and underwent GnRH stimulation testing for preliminary diagnosis of precocious puberty. Patients were classified according to their BMI SDS values as normal weight (BMI SDS between -1,5 and +1,5), overweight (BMI SDS between +1,5 and +2), and obese (BMI SDS> +2). Detailed medical histories of the patients were obtained, and their demographic data, anthropometric measurements, laboratory results, and radiological imaging were evaluated. Results: Out of the 241 female patients included in the study, 147 (60.99%) were of normal weight, 46 (19.08%) were overweight, and 48 (19.91%) were obese. The mean chronological age of all cases was 7.8±0.66 years, mean bone age was 9.4±1.2 years, and mean height age was 8.7±1.28 years.