Hanefi mezhebinde ihtikâr
Hoarding in the Hanafi school
- Tez No: 913741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADİ ENSAR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda topluma yıkıcı ve ezici zararlar veren ticaret uygulamalarından ihtikâr kavramı Hanefi mezhebi görüşleri açısından ele alınmaktadır. Tez konusu Hanefi mezhebi ile sınırlandırılması nedeniyle İslam hukuku genel hükümleri ve diğer mezheplerin ilgili görüşleri incelenmemektedir. Hanefi mezhebi özelinde ihtikâr konusu ele alınmıştır. Mezhebin konuya yaklaşımı değerlendirilmiş ve mezhep içi ihtilaflara yer verilmiştir. Mezhebin konuya yaklaşımındaki tarihsel süreç ele alınmıştır. Tez, Giriş ve İki Bölüm'den oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin içerik ve yöntemi hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde birlikte Hanefi mezhebinde ihtikârın tanımına, hükmüne ve ihtikârın oluşmasına sebep olan mekruh alışveriş türlerine değindik. İhtikâra konu olan ve olmayan mallar, yapıldığı mekân ve mesafe, yapıldığı zaman ve süreyi ele aldıktan sonra ihtikâr kapsamı dışında tutulan çiftçi ve şehirdışından mal getiren kimseler hakkındaki tartışmaları ve ihtilaflı görüşleri belirtip delillerini sunduk. İkinci bölümde ihtikârın hukuki sonuçlarını, muhtekirin malının fiyatlandırılması ve satışı meselesini ele aldıktan sonra cezasına değindik
Özet (Çeviri)
In our study, the concept of Black Marketeering, one of the commercial practices that cause destructive and crushing harm to the society, is discussed from the perspective of the Hanafi School. Because of the subject of the thesis is limited to the Hanafi school, general provisions of Islamic law and relevant views of other school are not examined. The issue of Black Marketeering is discussed specifically in the Hanafi school. The Hanafi sect's approach to the issue was evaluated and intra-sectarian conflicts were included. The Hanefi sect's historical approach to the subject is discussed. The thesis consists of an Introduction and Two Chapters. The introduction section provides information about the content and method of the thesis. In the first part, we touched upon the definition and ruling of ihtikâr in the Hanafi sect and the types of makruh transactions that cause ihtikâr to occur. After discussing the goods that are and are not subject to ihtikâr, the place and distance where they were made, the time and duration of ihtikâr, we stated the discussions and controversial opinions about the farmers and those who brought goods from outside the city and presented the evidence. In the second part, we discussed the legal consequences of slander, the pricing and sale of the slanderer's property, and then touched on his punishment