Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu
Crime of sexual intercourse with a minor
- Tez No: 913740
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 104. maddesinde düzenlenen Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu incelenmiştir. Söz konusu suç tipi, TCK'nın İkinci Kitabının“Kişilere Karşı İşlenen Suçlar”başlıklı İkinci Kısmının Altıncı Bölümünde“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”başlığı altında yer almaktadır. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını kavrayabilecek 15-18 yaş aralığındaki çocuğun cebir, tehdit ve hile olmaksızın cinsel ilişkiye girmesini düzenlemektedir. Bu suç tipi ve yasal düzenleme, çeşitli tartışmalara zemin hazırlamıştır. Bu düzenleme irdelenirken ilk olarak çocuk ve cinsellik kavramlarının hukuki perspektiften analizi, cinsel davranışların toplumsal bir zorunluluk olarak devletler tarafından sınırlandırılması ve Türk hukukunda reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun tarihsel gelişimine dair genel bir değerlendirme yapılacaktır. Daha sonra, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu tüm unsurlarıyla ortaya konularak, suçun özel görünüş biçimleri ve muhakemesi ele alınacaktır. Son olarak, reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun benzer suçlarla mukayesesi yapılarak, bazı yabancı devletlerde suçun düzenlenişi incelenecektir. Ayrıca, bu düzenlemeyle ilgili olarak doktrin, yargı kararları ve uygulamada tartışmalı konular üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the crime of sexual intercourse with a minor, which involves engaging in sexual intercourse with a person between the ages of 15 and 18 who has the capacity to understand the legal implications and consequences of the act, without coercion, threat, or deceit, as regulated under Article 104 of the Turkish Penal Code (TPC). This crime is defined in the Sixth Section,“Crimes Against Sexual Inviolability,”within the Second Part,“Crimes Against Persons,”of the Second Book of the TPC. The legal regulation of this crime has sparked considerable debate among scholars, policymakers, and the general public. In examining this regulation, we will first conduct a legal analysis of the concepts of child and sexuality, explore the limitation of sexual behaviors by states as a social necessity, and provide a general assessment of the historical development of the crime of sexual intercourse with a minor in Turkish law. Subsequently, we will comprehensively elucidate all elements of the crime of sexual intercourse with a minor, addressing its special manifestations and procedural aspects. Finally, we will compare the crime of sexual intercourse with a minor to similar offenses and examine its regulation in select foreign jurisdictions. Additionally, we will focus on contentious issues related to this regulation as discussed in legal doctrine, judicial decisions, and practical applications.