Reklam dilinin bellekte etkisi. Almanca ve Türkçe reklam örneğinde
The effect of advertising language on memory. In the example of German and Turkish advertisement
- Tez No: 913742
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Reklamlar gündelik hayatta medya araçları vasıtasıyla sıklıkla karşılaşılan medya ürünleridir. Reklamlar birçok katmandan oluşan ürünler oldukları için belleği birçok farklı yönden etkiler. Reklamlarda kullanılan en önemli unsur da dil olduğu için, reklamların medya dilbilimsel bağlamda incelenmesi ve bellek üzerindeki etkilerine ilişkin çıkarımlarda bulunulması incelenmeye değer bir alan olarak ortaya çıkar. Bu tez çalışması kapsamında görsel-işitsel Almanca ve Türkçe reklamlar medya dilbilim kapsamında ayrıntılı olarak incelenmiş ve bellek kuramları dikkate alınarak bellek üzerindeki etkileri saptanmıştır. Bu noktada çok katmanlı reklamların belleğin duyusal bellek, kısa süreli bellek ve uzun süreli bellek aşamalarını ayrı ayrı çeşitli yönlerden etkilediği görülmüştür. Almanca ve Türkçe görsel-işitsel reklamlar incelendiğinden toplumsal ve kültürel unsurlar da dikkate alınmıştır. Reklamların kolektif bellek üzerindeki etkileri de incelenmiş ve reklamların sunuldukları dile ve kültüre göre kolektif belleği farklı açılardan etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advertisements are media products which are commonly encountered through media channels in everyday life. Advertisements affect memory in many different ways since they are composed of many different layers. Since the most important aspect of advertisements is the language, assesing advertisements in context of linguistics and inferencing about their effect on memory emerges as a field worth researching. Throughout this thesis study, audiovisual German and Turkish advertisements were assessed in the context of media linguistics and their effects on memory were determined. It has been seen that multi-layered advertisements affect emotional, short and long term memory stages of the memory in various aspects.Since German and Turkish audiovisual advertisements are assessed, social and cultural elements were also taken into consideration. Effects of advertisements on collective memory were also assessed and it has been seen that advertisements affect collective memory in different ways depending on their language and culture that they are presented.