Göstergebilimsel açıdan reklam dilinin tüketim toplumuna etkileri
Advertisement of language effects consumption society taking part in semiotic
  1. Tez No: 204858
  2. Yazar: EBRU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESMA SÜLDÜR ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Sosyoloji, Fine Arts, Advertising, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günlük yaşamın dinamiği içerisinde bireylerin çok fazla dikkat etmediği, ya da yaygınve yanlış olan inanışla fark etmediğini ve görmediğini düşündüğü bir takım oluşumlarmevcuttur. Kabaca tanımıyla , kendisi dışında bir şeye işaret eden bu oluşumlara göstergedemekteyiz. Göstergeler modern insanın yaşamını-beklide kendi eliyle ürettiklerinin giderekçoğalmasıyla- geçmişe oranla daha fazla istila etmiş durumdadırlar.Tüketimin özellikle teşvik edildiği günümüz toplumlarında reklamlardaki göstergelerayrıca önem kazanmıştır. Çünkü rekabetin neredeyse bir diğerine yaşam hakkı tanımadığıyüzyılımızda şirket ve markalar kendi ürünlerini diğerlerinden bir adım öne çıkarmak, akıldakalıcılıklarını artırmak ve satın alma isteğini sürekliliğe dönüştürmek için göstergeleringücünden yararlanmaktadırlar. Göstergeler ; kullanmasını bilenlerin ellerlinde oldukçayetenekli birer araca dönüşmektedir. Öyle ki, artık göstergeler görevini eksiksiz veprogramlandığı şekilde , üstelik de herhangi bir dirençle karşılaşmadan yerine getirenaraçlardır.Tüm bunların ışığında bilgi ve iletişim çağı olduğu su götürmez bir gerçek olançağımızda göstergelerin derin ve yüzey anlamlarını çözebilmenin anlamı açıktır. Bu amaçlaaraştırma içerisinde göstergenin tanımından başlanarak gösterge türleri, göstergebiliminkullanım alanları, tarihsel süreci, reklam dünyasındaki yeri konularına yer verilmiştir.Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve göstergenin kodlandığı andan itibaren insandavranışları üzerindeki etkilerini anlamak için mesajı fark etme, algılama, çağrışım yoluylasınıflandırma, yorumlama ve tepki oluşturma sürecinin incelenmesi ayrıca aktarılmayaçalışılmıştır. Araştırmanın amacı, özellikle reklam dünyasında bireylerin tüketimalışkanlıklarına yön veren, tutum ve davranışlarını etkileyen reklam dilinin daha iyianlaşılmasını sağlamaya yardımcı olmaktır. Bu nedenle gösterge ve göstergebilim gibioldukça geniş dolayısıyla da bir çok bilim dalını yakından ilgilendiren bir konuda iletişim,dilbilim, sosyoloji gibi alanların kaynaklarından da yararlanılmıştır. Böylece konununtoplumsal ve yaşamsal boyutu da göz önüne serilmeye çalışılmıştırANAHTAR KELİMELER : Gösterge, göstergebilim, reklam, görsel iletişim, kitle iletişimi,tüketici, imge.
Özet (Çeviri)
There are some types of formation present in daily life dynamics which individuals donot pay that much attention or, as a common and false belief, think that they do not notice orconsider. As a broad description, we call these formations which point out something exceptthemselves as sign. The signs have invaded to the modern life of the human at a higher ratethan the past, possibly due to the progressive rise of self-hand procures.The signs in publicity has apartly gained a huge importantance in today?s communities inwhich consumption is encouraged. Because, in our century where competency almostdisclaims right of living to the other, the companies and trademarks are making use of thepower of signs in order to bring up their productions one step forward than the others, to boosttheir preoccupyingness, and to turn will of purchasing into permanency. Signs turn into verytalented tools at the hands of those who know to use them. Such that, the signs are now toolsaccomplising their missions as preprogrammed and fulfilly, plus facing any resistance.Under the light of all of these, the importance of being able to decode the deep andsuperficial meanings of the signs is frank in our century which indisputably is knowledge andcommunication century. On tihs purpose, taking the start from the definition of the signs; thetypes of the signs, the usage areas of the semiotics the historical process attitutude in world ofpublicity were given place among their subjects in the research . To provide a betterunderstanding of the subject and to figure out the impacts of signs, from the moment theywere coded, on human behaviours; analyses of realising the message, perceiving,classification through association of ideas (connotation), commenting and setting a reactionprocesses are apartly worked upon to be adapted. The aim of this research is to be helpful inproviding a better understanding of advertising language in world of advertising, which givesdirection to the consumptional habits of individuals and effects their attitude and behaviours.On this reason; sources of fields such as communication, philology, and sociology have beenused in-to service where, a subject like signs and semiotic is so huge and therefor closlyconcerns many other science fields. Thus, the communal and vital dimensions of the subjectare worked upon to be to-eye exhibited.KEY WORDS : Sign, Semiotic, Advertisement, Visual communication, masscommunication, consumer, image.