Hipertansiyonlu hastaların öz-bakım gücünün değerlendirilmesi
Evaluation the self-care agency of the patient with hypertension
- Tez No: 91376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Tanımlayıcı, analitik ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesinin dahiliye polikliniğine hipertansiyon öyküsüyle kasım 1997-şubat 1998 tarihleri arasında başvuran 300 yetişkin hastanın öz-bakım güçlerini değerlendirmek ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen demografik özellikleri belirleyici bir anket formu ve öz-bakım gücü ölçeğinin uygulanması ile toplanmış ve yüzdelik, ki- kare ve varyasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların %61.0' inin kadın, %39.0' mm erkek, %36.3' ünün 61 yaş ve üstünde, %14.3' ünün 40 yaş ve altında, %80.0' mm eğitim düzeyi ilkokul ve altında, %11.T sinin bir işte çalışmadığı, %63.3' ünün çekirdek aile içinde yaşadığı, %89.7' sinin sağlık güvencesinin olduğu belirlenmiştir. Hastaların genel olarak öz-bakım gücü puan ortalamasının 98.9±20.1 olduğu belirlenmiştir. Erkek hastaların öz-bakım gücü puan ortalamasının (102.6+20.7) kadın hastalara göre (96.5±19.2)daha yüksek olduğu, hastaların hem kendisinin hem eşinin eğitim düzeyi yükseldikçe öz-bakım gücü puanının da yükseldiği, bunun yanı sıra çalışan hastaların öz-bakım gücü puan ortalamasının (105.1±18.1) çalışmayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hastaların yaşadığı çevre ile öz-bakım gücü arasında da doğru orantılı bir ilişki olduğu, yani kentte yaşayan hastaların öz-bakım gücü puan ortalamasının (102.3±18.2) köy (88.3±20.8) ve ilçede (98.8±21.3) yaşayanlardan daha yüksek olduğu, sağlık güvencesi olan hastaların öz-bakımgücü puan ortalamasının (100.5±19.7) sağlık güvencesi olmayan hastaları nkinden (88.9±20.8) daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra hastaların yaşının, aile tipinin, sosyo-ekonomik düzeyinin, hipertansiyon hikayesinin süresinin, ailedeki bağımlı birey sayısının, evde başka hipertansiyonlu birey olmasının öz-bakım gücünü etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study, which was of definitive, analytical and sectional nature, has been made to evaluate the self-care agency and to determine the factors affecting the self-care agency of 300 adult patients who applied between Nov. 1997-Feb. 1998 to the Internal Diseases Clinics of Atatürk University, Süleyman Demirel Medical Center, Yakutiye Research and Application Hospital complaining of the hypertension problems. The data were collected by using the self-care scale through a questionnaire designed to determine the demographically features researcher and subjected to chi-square and variation tests. 61.0% of the patients were females, 39.0% males, while 14.3% were 40 years old and below and 36.3% were 61 years old and over, 80.0% were primary school graduates or illiterate under. 77.7% were unemployed, 63.3% living in a conjugal family. 89.7% were holding health insurance. Mean care rate of the patients in general was 98.9±20.1. Mean self-care agency rate of the male patients (102.6±20.7) was higher than that of the female patients (96.5±19.2), and the self-care agency rate of the patients increased with the educational level wife/husband. The self-care agency rate of the employed patients (105.1 ±18.1) was higher than that of the unemployed ones. There was a linear relationship between the patients living environment and the self-care agency. That the mean the self-care agency rate of the patients living in cities (102.3±18.2) was higher than that of those living inVII villages (88.3±20.8) and countries(98.8±21.3). The mean the self-care agency rate of the patients holding an health insurance (100.5±19.7) was higher than that of those not holding any health insurance (88.9+20.8). However, the age, family type, socio-economical level, history of hypertension, the number of dependent family members and presence of individual with hypertension in the family did not affect the self-care agency. fl£ ^tolldfeEÎÎSfi fâJKBÎLB