Saha (Yakut) Türklerinin geleneksel inançları ve diğer dinlerle ilişkileri
Traditional beliefs of the Sakha (Yakut) Turks and their relations with other religions
- Tez No: 913754
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez Saha (Yakut) Türklerinin Geleneksel İnanışlarını ve onların diğer dinlerle ilişkilerini ele almaktadır. Tezde Saha (Yakut) Türklerinin tarihsel süreç içerisinde inançlarında meydana gelen değişim ve Geleneksel Türk İnanışları arasındaki yeri incelenmiştir. Bu tez Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde Geleneksel Saha (Yakut) inançları, dini terimleri ve halk inanışları incelenmiş ve din ile toplumsal hayat arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde Sahaların (Yakut) dini hayatı, şaman/kamların toplumsal işlevleri ve görevleri, sağlıkla ilgili uygulamalar ve ritüeller incelenmiştir. Devamında ise geçiş dönemine ait inanış ve uygulamalar, geleneksel festival ve törenleri ile birlikte Geleneksel Türk Dini bakiyelerinin Yakut hayatındaki izleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Sahaların (Yakut) diğer dinlerle ilişkileri ele alınmıştır. Resmi kayıtlara göre Hıristiyan olarak anılan Yakutların, Hıristiyanlıkla karşılaşmaları ve Yakutistan'da varlığını sürdüren Hıristiyan gruplar değerlendirilmiştir. Yahudilik, İslam, Budizm ve Yakutistan'da bulunan diğer dini topluluk ve derneklerin coğrafyadaki izleri araştırılmış ve ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Traditional Beliefs of the Saha (Yakut) Turks and their relations with other religions. In the thesis, the place of Sakha (Yakut) Turks between the change in their beliefs and Traditional Turkish Beliefs within the historical process is examined. Dec. This thesis consists of an introduction, three sections and a conclusion. In the first part of the thesis, traditional Saha (Yakut) beliefs, religious terms and folk beliefs were examined and the relationship between religion and social life was tried to be Deciphered. In the second part of the thesis, the religious life of the fields (Yakut), the social functions and duties of shamans /kams, health-related practices and rituals are examined. In the continuation, the beliefs and practices of the transition period, along with traditional festivals and ceremonies, as well as the traces of Traditional Turkish Religious balances in the life of Yakut have been tried to be identified. In the third part of the thesis, the relations of the fields (Yakut) with other religions are discussed. According to official records, the encounters of Yakuts, who are referred to as Christians, with Christianity and the Christian groups that continue to exist in Yakutia have been evaluated. The traces of Judaism, Islam, Buddhism and other religious communities and associations in Yakutia in the geography have been investigated and dealt with.