Kurumsal bilgi yönetiminde bilgilendirme tasarımı model önerisi
Information design model proposal in corporate knowlagde management
- Tez No: 913753
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tez, kurumsal bilgi yönetimi ve bilgilendirme tasarımı arasındaki etkileşimi incelemektedir. Kurumsal bilgi yönetimi, bilgi varlıklarının korunması ve en etkin şekilde kullanılması ile ilgilenirken, bilgilendirme tasarımı bu bilginin hedef kitleye etkili bir şekilde aktarılmasını ve anlaşılır kılınmasını sağlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, kurumsal bilgi yönetiminde bilgilendirme tasarımının önemini ortaya koymak ve bilgilendirme tasarımını bilgi yönetimi stratejisi olarak ele alan bir bilgi yönetimi modeli ortaya koymaktır. Elde edilen bulgular, bilgilendirme tasarımının kurumsal bilgi yönetimi süreçlerinde stratejik bir unsur olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Kurumlar, bilgilendirme tasarımı ilkelerini entegre ederek bilgi yönetim süreçlerini geliştirebilir ve performanslarını artırabilirler. Araştırmanın bulguları, hem literatüre katkı sağlamakta hem de uygulayıcılara rehberlik etmektedir. Araştırma sonucu, bilgilendirme tasarımının kurumsal bilgi yönetimi üzerindeki etkilerini ve bu iki kavramın entegrasyonunun kurumsal performansa olan katkısını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular neticesinde, kurumsal bilgi yönetiminde etkinliği artırmak amacıyla kurumların karmaşık bilgileri anlamlandırmalarına ve belirli durumlarda karar almalarına yardımcı olacak“bilgilendirme tasarımı”nın kurumsal bilgi yönetiminde etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak, kurumsal bilgiyi ilgi çekici ve en anlaşılır şekilde sunmak ve bilginin kurumsal işleyişe doğrudan katkısının sağlanması açısından bilgilendirme tasarımını içeren Kurumsal Bilgi Yönetiminde Bilgilendirme Tasarımı Modeli (KBY/BİLTAM) oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the interaction between corporate knowledge management and information design. While corporate knowledge management is concerned with the protection and the most effective use of knowledge assets, information design ensures that this knowledge is effectively communicated and made comprehensible to the target audience. The main purpose of the study is to reveal the importance of information design in corporate knowledge management and to present a knowledge management model that considers information design as a knowledge management strategy. The findings show that information design can be used as a strategic element in corporate knowledge management processes. Organizations can improve their knowledge management processes and increase their performance by integrating information design principles. The findings of the study both contribute to the literature and provide guidance to practitioners. The research result reveals the effects of information design on corporate knowledge management and the contribution of the integration of these two concepts to corporate performance. As a result of the findings, the Information Design Model in Corporate Knowledge Management (KBY/BILTAM) was created to ensure the effective use of“information design”in corporate knowledge management to help organizations make sense of complex information and make decisions in certain situations in order to increase the effectiveness of corporate knowledge management, to present corporate knowledge in an interesting and most understandable way and to ensure the direct contribution of information to corporate functioning.