Kanal dolgu maddelerindeki boyutsal değişikliklerin incelenmesi
A Study on dimensional changes of the root canal sealers
- Tez No: 91377
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
in ÖZET Endodontik tedavinin başarılı olabilmesi, kullanılan kök kanal dolgu maddesinin kalitesiyle doğrudan ilgilidir. Çalışmamızda farklı yoğunluktaki sekiz değişik kök kanal dolgu maddesi kullanılmıştır. Bu maddeler, N2, Sealapex, Diaket, CRCS, Apexit, AH26, Grossman formülü ve Endodent-P dir. Çalışmamızda endodontik kanal dolgu maddelerinin fiziksel özelliklerinden olan boyutsal değişimi uzun bir zaman periyodunda gözlemledik. Her kök kanal dolgu maddesi için özel hazırlatılmış 'U' şekli verilmiş 12 adet cam tüp kullanıldı. Sekiz adet tüpte kontrol grubu olarak kullanıldı. Kanal dolgu maddeleri üretici firmaların önerileri doğrultusunda hazırlandı. Tüplere tüberkülin enjektörlerle dolgular yerleştirildi. Tüpler disrile suyla dolduruldu, uçları silikonla tıkaçlandı ve parafin bantlarla tamamen kaplanarak 37°C de etüvde bekletildi. 180 gün boyunca su meniskus seviyesi ölçüldü, sular çıkarıldı, örneklerin nem tayini yapıldıktan sonra tartanlar yapıldı. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesinde Anova tek yönlü ve Anova çift yönlü varyans analizleri kullanıldı. Veriler tablo ve grafiklerde gösterildi. İlk 30 günde Sealapex ekspansiyon gösterirken diğer dolgular değişik oranlarda kontraksiyon gösterdiler. 6 ay sonunda CRCS, Apexit, Diaket yaklaşık oranlarda ve en fazla boyutsal değişiklik gösterdi, bu dolguları Grossman, AH26, N2, Endodent-P, takip etti, Sealapex en az kontraksiyon gösterdi. Bu süre sonunda Diaket en fazla su absorbsiyonu ( % 15.98 ) gösterirken, CRCS ise en az su absorbsiyonu ( %5.25 ) gösterdi. Dolgu bütünlüğü açısından en iyi direnciIV CRCS ( % 2.72 ) verdi. Apexit ve Endodent-P negatif değerlerle (%-0.58,-0.69) çözünürlük gösterdiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The success of the endodontic treatment is directly connected with the quality of root canal sealer material. In this study eight different root canal sealer materials have been used. These substances are N2, Sealapex, Diaket, CRCS, Apexit, AH26, Grossman, and Endodent-p. The dimensional differences, one of the primary properties of endodontic canal sealer materials, have been examined in a long duration of time. Specific“U”shaped glass-tubes are used in this process. For each sealer, twelve tubes are used. And also eight tubes are used as control group. Canal sealer materials are prepared according to the suggestion of the producing companies. The sealers are put into the tubes by using tuberculin injectors. Tubes are filled with distilled water, plugged with silicone, completely covered with paraffin wax tape and kept in an incubator at 37°C Water meniscus levels are measured for 180 days, dried up and weighed after testing their moisture levels. For the statistical valuations Anova one way and Anova two way analysis are used. The findings are shown in tables and diagrams. With in the first 30 days, Sealapex appeared to have expanded while other types of sealers showed contraction in various degrees. At the end of 6 months, the greatest dimensional changes were observed in CRCS, Apexit and Diaket. Grossman, AH26, N2, Endodent-P indicated a change in medium size while Sealapex demonstrated the least amount of change in comparison with the others. At the end of this period while Diaket displayed the maximum (%15,98) liquid absorption, CRCS displayed the minimum (% 5,25). CRSCS ( %2.72) reflected the bestVI resistance in terms of filling completeness. Apexit and Endodent-P have shown solubility with the negative proportions (%- 0,58 - 0,69).