Femur kırıkları nedeniyle ameliyat olan hastaların öz bakım gücünün incelenmesi
Investigation of self-care power of patients who have been operated for femoral fractures
  1. Tez No: 834202
  2. Yazar: SÜHEYLA ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Femur kırıkları, Dünya'da ve ülkemizde gün geçtikçe bir sağlık sorunu haline dönüşmektedir. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlanan bu çalışmada femur kırıkları nedeniyle ameliyat olan hastaların öz bakım gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde 01.01.2023-01.04.2023 tarihleri arasında 80 ortopedi hastasından yüz yüze anket formu ve öz bakım gücü ölçeğiyle toplandı. Tüm veriler bilgisayarda SPSS (statistical package for social sciences) Windows 22 programına kaydedilerek analiz edildi. Çalışmaya dahil olan gönüllü hastalarda; kadın cinsiyeti ve evli olmayanların çoğunlukta olduğu, eğitim durumunda ise okuryazar ve okuryazar olmayan kesimin sayıca fazla olduğu belirtilmektedir. Meslek kategorisinde ev hanımının fazla olduğu görülmekte ve yaş ortalaması 74,15 olmaktadır. Araştırmaya katılan hastaların büyük kısmında kronik hastalık/hastalıkların olduğu ve bu kronik hastalıklardan en fazla görülen tanının hipertansiyon olduğu belirlenmiştir. Femur kırığı nedeniyle ameliyat olan hastaların hepsi yarı bağımlı veya tam bağımlı olduğunu belirtmektedir. Öz bakım gücü ölçek puan ortalaması 74,95 olmaktadır. Sonuç olarak öz bakım gücünü; cinsiyet, meslek ve eğitim düzeyinin etkilediğini, diğer taraftan medeni durum, sürekli ilaç kullanımı, daha önce ortopedi ameliyatı geçirme durumu, kronik hastalıklar ve femur kırığı olmadan önce günlük yaşam aktivitelerini yapmasında engel olma durumu, yaş ve hastanede kalış sürelerinin öz bakım gücünü etkilemediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Femur fractures are becoming a health problem day by day in the world and in our country. In this cross-sectional and descriptive study, it was aimed to determine the self-care power of patients who underwent surgery for femur fractures. The study was collected from 80 orthopedic patients between 01.01.2023 and 01.04.2023 in a training and research hospital in Istanbul, using a face-to-face questionnaire and a self-care power scale. All data were analyzed by saving them to the SPSS (statistical package for social sciences) Windows 22 program on the computer. In the volunteer patients included in the study; It is stated that female gender and unmarried people are in the majority, while the number of literate and illiterate people in education is high. It is seen that there are more housewives in the profession category and the average age is 74.15. It was determined that most of the patients participating in the study had chronic disease/diseases and the most common diagnosis of these chronic diseases was hypertension. All patients who underwent surgery for femoral fractures state that they are semi-dependent or fully dependent. The self-care power scale score average is 74.95. As a result, the power of self-care; It was determined that gender, occupation and education level affected, on the other hand, marital status, continuous drug use, previous orthopedic surgery, chronic diseases and disability in daily life activities before femur fracture, age and length of hospital stay did not affect self-care power.