Kuantum öğrenme yönteminin görsel sanatlar dersinde uygulanması ve öğrenci çalışmalarına etkisi
Application of quantum learning method in visual arts course and its effect on student work
  1. Tez No: 913776
  2. Yazar: MUHAMMET OBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Değişimin hızla sürdüğü bulunduğumuz çağda sanat eğitimi gelişmelere uyum sağlayacak yeni öğretim yaklaşımları arayışı içindedir. Araştırma, bu düşünceye dayanarak oluşturulmuştur. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinin Hassa ilçesinin Ardıçlı Borsa İstanbul Yatılı Bölge Ortaokulunda 7. Sınıfta eğitim gören 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Açıklayıcı karma desende yürütülen araştırmada önce nicel veriler toplanmıştır. Nicel veriler doğrultusunda nitel veriler toplanarak araştırma sürdürülmüştür. Deney grubu kuantum öğrenme yöntemiyle, kontrol grubu ise geleneksel/mevcut yöntemlerle ders işlemiştir. Deney grubunda 25, kontrol grubunda 25 öğrenci yer almıştır. Deney grubuna 2 hafta boyunca kuantum öğrenme semineri verilmiştir. 16 hafta süren araştırmada toplamda 4 etkinlik uygulanmış, verilerin toplanmasında Akademik başarı testi, kuantum öğrenme semineri anketi, Kuantum öğrenme yöntemi ile işlenen görsel sanatlar dersine yönelik öğrenci görüş anketi, uzman değerlendirme formu ve yarı yapılandırılmış görüşme türü kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan nitel veriler Nvivo ölçme aracı ile, nicel veriler SPSS ölçme aracı ile analiz edilmiştir. Ulaşılan bulgular alt amaçlar ekseninde yorumlanmış ve bu doğrultuda sonuçlara varılmıştır. Araştırma sonucunda Deney ve kontrol grubu ön başarı testi sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Başarı son test sonuçları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Kontrol grubunun öntest sontest puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Deney grubunun öntest-sontest puanları arasında deney grubu başarı sontest lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Deney grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin çoğuna göre: Kuantum öğrenme yönteminin en olumlu yönü dersi sevdirmesidir. En beğenilen yönü ise müzik eşliğinde resim çizmektir, ayrıca sanat ilke ve elemanlarını öğrenmeyi kolaylaştırdığını, gözlem yapma becerilerinde değişik bir bakış oluşturduğunu bu nedenle kuantum öğrenme yönteminin görsel sanatlar dersinde ve diğer derslerde kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Öğrencilerin çok az bir kısmına göre: Kuantum öğrenme yönteminin en olumsuz yönü yorucu olmasıdır. En beğenilmeyen yönü ise zorlayıcı olmasıdır. Öğrenmeye etkisi açısından çok az bir kısmı öğrenmeyi etkilemediğini söylemiş ve bu nedenle derslerde kullanılmasını istememişlerdir. Ayrıca gözlem yapma becerilerine bir etkisinin olmadığını belirtmişlerdir. Kuantum öğrenme semineri anketi sonucunda öğrencilerin en çok katıldıkları cümle sıkıcı konuları nasıl öğreneceğimi öğrendim cümlesidir. En az katıldıkları cümle ise müzik çeşitlerinin bazılarının öğrenmeye yardımcı olduğudur. Kuantum öğrenme yöntemi ile işlenen görsel sanatlar dersine yönelik öğrenci görüş anketi sonuçlarına göre katılımcıların çoğu ilişkilendirme aşamasında geçmiş konu ve deneyimleri hatırlatacak sorular sorulduğu maddesini işaretlemişlerdir. Katılımcılar en az oranda işaretledikleri madde ise ilişkilendirme aşamasında yeterince zaman tanınmadığı maddesidir. Deney ve kontrol grubu çalışmalarının sanat eleman ve ilkelerine yönelik uzman değerlendirme sonuçlarına göre uygulanan 4 etkinlikten 2'sinde deney ve kontrol grubu puanları arasındaki fark deney grubunun başarısını gösterirken Diğer 2 etkinlikte ise deney ve kontrol grubu puanları arasındaki fark anlamlı düzeyde bulunamamıştır. Araştırma bütüncül olarak ele alındığında kuantum öğrenme yönteminin geleneksel/mevcut görsel sanatlar programına göre etkili olduğu söylenebilir. Araştırma sonuçları, kuantum öğrenme etkinliklerinin olumsuz yönünün ise yoğun ve karmaşık olması olduğunu, bundan dolayı öğrencilerin uygulamaları yetiştirmekte zamansal olarak sorun yaşadıklarını ortaya koymuştur. Bu bağlamda kuantum öğrenme yöntemi etkinliklerinin sadeleştirilerek ve öğrencilere gerekli süre tanınarak uygulandığında karmaşıklığının giderilebileceği, ayrıca görsel sanatlar öğretim programında kuantum öğrenme yöntemine yer verilebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this era of rapid change, art education is in search of new teaching approaches that will adapt to developments. The research was created based on this idea. The research was conducted in the 2023-2024 academic year with the participation of 50 students studying in the 7th grade of Ardıçlı Borsa İstanbul Boarding Regional Secondary School in the Hassa district of Hatay province and the researcher. In the research conducted in an explanatory mixed design, first quantitative data and then qualitative data were collected. The experimental group taught with the quantum learning method, while the control group taught with traditional/existing methods. There were 25 students in the experimental group and 25 students in the control group. A quantum learning seminar was given to the experimental group for 2 weeks. A total of 4 activities were applied in the 16-week research, and academic achievement test, semi-structured interview, quantum learning seminar survey, student opinion survey for the visual arts course taught with the quantum learning method, and expert evaluation form were used in the collection of data. The qualitative data obtained as a result of the research were analyzed with Nvivo measurement tool, and the quantitative data with SPSS measurement tool. The findings were interpreted in line with the sub-objectives and conclusions were reached accordingly. As a result of the research, no significant difference was found between the pre-achievement test results of the experimental and control groups. Altough a significant difference was found in favor of the experimental group between the achievement and post-test results. In additon no significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the control group. A significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the experimental group in favor of the achievement and post-test. When the results of the semi-structured interviews applied to the experimental group are examined, according to most of the students: the most positive aspect of the quantum learning method is that it makes the course more enjoyable. The most liked aspect is drawing pictures accompanied by music. They also stated that it makes learning the principles and elements of art easier, creates a different perspective in observation skills, and therefore the quantum learning method should be used in visual arts courses and other courses. According to a very small portion of the students: the most negative aspect of the quantum learning method is that it is tiring. The least liked aspect is that it is challenging. In terms of its effect on learning, a very small number of them said that it did not affect learning and therefore they did not want it to be used in lessons. They also stated that it did not affect their observation skills. As a result of the quantum learning seminar survey, the sentence that the students agreed with the most was the sentence that I learned how to learn boring subjects. The sentence that they agreed with the least was that some types of music helped learning. According to the results of the student opinion survey regarding the visual arts course taught with the quantum learning method, most of the participants marked the item that questions that would remind them of past subjects and experiences were asked during the association phase. The item that the participants marked the least was the item that not enough time was given during the association phase. According to the expert evaluation results regarding the art elements and principles of the experimental and control group studies, the difference between the experimental and control group scores in 2 of the 4 activities applied showed the success of the experimental group, while the difference between the experimental and control group scores in the other 2 activities was not found to be significant. When the research is considered holistically, it can be said that the quantum learning method is effective compared to the traditional/current visual arts program. The research results revealed that the negative aspect of quantum learning activities is that they are intense and complex, and therefore students have problems in completing the applications in time. In this context, it was suggested that quantum learning method activities can be simplified and implemented by giving students the necessary time, and also that quantum learning method can be included in the visual arts curriculum.