Koruyucu aile hizmetinde görev yapan meslek elemanlarının merhamet yorgunluğu düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of compassion fatigue levels of social workers working in foster family services according to various variables
- Tez No: 913775
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, koruyucu aile hizmetinde görev yapan meslek elemanlarının merhamet yorgunluğu düzeylerini ve etkileyen faktörleri incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evreni, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı koruyucu aile birimlerinde görev yapan meslek elemanları olarak kabul edilmiş olup 233 meslek elemanından veriler toplanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 27 paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek (ünvan), takip edilen dosya sayısı, yapılan izleme sayısı, birimde çalışma süresi ve başka birimde görevlendirilme durumu değişkenleri ile merhamet yorgunluğu arasında anlamlı farklılık olmadığı ancak kadro durumu ve Bakanlıktaki çalışma süresi değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda, meslek elemanlarının iyi oluşunu desteklemek için bireysel ve kurumsal düzeyde önlemler alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the level of compassion fatigue and the factors influencing it among professional staff working in foster care. The population of this study, which used the relational survey model, one of the quantitative research methods, was accepted as the professional staff working in the foster family units affiliated to the Ministry of Family and Social Services, and data were collected from 233 professional staff. The data were collected using the Personal Information Form and the Compassion Fatigue-Short Scale prepared by the researcher. The collected data were analysed using the IBM SPSS Statistics 27 package. As a result of the analyses, it was found that there was no significant difference between the variables of gender, age, marital status, profession (title), number of files followed up, number of follow-ups performed, working time in the unit and status of being assigned to another unit and compassion fatigue, but there was a significant difference between the variables of working status and working time in the Ministry. Accordingly, it is suggested to take measures at individual and institutional level to support the well-being of professional staff.