Kadınların jinekolojik kanserlere yönelik farkındalıklarının jinekolojik kanseri önleme bilgi düzeylerine etksi
The effect of women's awareness of gynecological cancers on their gynecological cancer prevention knowledge levels
  1. Tez No: 913809
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kadınların jinekolojik kanserlere yönelik farkındalıklarının jinekolojik kanseri önleme bilgi düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanan kesitsel ve ilişki arayıcı tipte araştırma, İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde kadın doğum polikliniğine başvuran 103 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Hastaları Tanıtıcı Bilgi Formu, Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ) ve Jinekolojik Kanseri Önleme Bilgi Ölçeği (JİKÖBÖ) kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Kadınların JİKFÖ'den aldıkları puan ortalaması 154,58±22,87'dir. Kadınların yaş, sigara kullanma, düzenli jinekolojik kontrol yaptırma, kendi kendine vulva muayenesi yapma, ailede kanser öyküsü olma, jinekolojik kanserin önlenmesine yönelik bilgi alma durumları ile JİKFÖ veya alt boyutları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. JİKÖBÖ'den aldıkları puan ortalaması 18,38±6,14'tür. Kadınların çalışma durumu, alkol kullanma, kendi kendine vulva muayenesi yapma ve jinekolojik kanserin önlenmesine yönelik bilgi alma durumları ile JİKÖBÖ veya alt boyutları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Jinekolojik kanserler farkındalığı ile jinekolojik kanseri önleme bilgi düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu; jinekolojik kanser farkındalığının, jinekolojik kanseri önleme bilgi düzeylerine anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The cross-sectional and correlational study, which was planned to evaluate the effect of women's awareness of gynecologic cancers on gynecologic cancer prevention knowledge levels, was conducted with 103 women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic in a foundation university hospital in Istanbul. Patient Information Form, Gynecologic Cancers Awareness Scale (GCCAS) and Gynecologic Cancer Prevention Knowledge Scale (GCCPKS) were used as data collection tools. Data were analyzed using descriptive statistics, one-way analysis of variance, Pearson correlation and regression analysis. The mean score of the women on the GCCAS was 154.58±22.87. It was found that there was a statistically significant difference between women's age, smoking, having regular gynecological check-ups, performing vulva self-examination, having a family history of cancer, and receiving information about the prevention of gynecological cancer when compared with the GCCAS or its sub-dimensions. The mean score they obtained from GCCPKS was 18.38±6.14. It was found that there was a statistically significant difference between women's employment status, alcohol use, self-examination of vulva, and receiving information about the prevention of gynecologic cancer when compared with the GCCPKS or its sub-dimensions. It was found that there was a significant and positive relationship between gynecologic cancer awareness and gynecologic cancer prevention knowledge level; gynecologic cancer awareness had a significant and positive effect on gynecologic cancer prevention knowledge level.