Kavram karikatürlerinin fen bilimleri dersi astronomi konularında uygulanması: Bir eylem araştırması
The Application of concept cartoons in astronomy topics of science course: An Action research
- Tez No: 913810
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada amaç, fen bilimleri dersi kapsamında yer alan astronomi konularında kavram karikatürlerinin uygulanabilirliğini ve öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada, nitel araştırma yönteminin“öğretmen eylem araştırması”deseni uygulanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Ankara'da bir özel okulda öğrenim gören on beş 6. sınıf öğrencisidir. Araştırmanın teorik çerçevesi, yapılandırmacı öğrenme kuramı ve görsel öğrenme stratejileri üzerine kurulmuştur. Araştırmacı, 6. sınıf astronomi alanındaki kazanımlarla uyumlu kavram karikatürleri geliştirerek onları veri toplamada araç olarak kullanmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı günlüğü ve öğrenci günlükleri kullanılmış, elde edilen veriler içerik ve betimsel analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda öğrenciler tarafından verilen cevaplar kodlanmış, içerik ve betimsel analiz yapılmıştır. Bu sonuçlara ek olarak, araştırmacı günlüğü ve öğrenci günlükleri de değerlendirmeye dahil edilmiştir. Araştırma sonuçları, kavram karikatürlerinin öğrencilerin motivasyonunu artırmada, ilgi uyandırmada ve öğrenmeye aktif katılım sağlamada olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin çoğunluğu bu materyalleri eğlenceli ve ilgi çekici bulduklarını ifade etmiş, kavram karikatürlerinin derse olan ilgiyi artırmada etkili bir araç olduğunu göstermiştir. Çalışma, kavram karikatürlerinin fen bilimleri eğitiminde etkili bir öğretim aracı olarak kullanılabileceği yönünde bir işaret oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the applicability of concept cartoons in astronomy topics within the scope of science course and their effects on students. In this study, the 'teacher action research' design of qualitative research method was applied. The participants of the study were fifteen 6th-grade students enrolled in a private school in Ankara. The theoretical framework of the study was based on constructivist learning theory and visual learning strategies. The researcher developed concept cartoons compatible with the 6th-grade astronomy learning outcomes and used them as tools for data collection. Semi-structured interviews, researcher diary and student diaries were used in the data collection process, and the data obtained were analyzed by content and descriptive analysis. The answers given by the students in the semi-structured interview form were coded and content and descriptive analyses were conducted. In addition to these results, researcher diary and student diaries were also included in the evaluation. The results of the study revealed that concept cartoons had positive effects on increasing students' motivation, arousing interest and active participation in learning. The majority of the students stated that they found these materials fun and interesting, showing that concept cartoons are an effective tool to increase interest in the lesson. The study indicates that concept cartoons can be used as an effective teaching tool in science education.