Robotik kodlamanın etkililiğinin incelenmesi: Sistematik derleme ve meta analiz
Examining the effectiveness of robotic coding: Systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 913808
  2. Yazar: CANSU SAMUK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DÖNMEZ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 2013-2024 yılları arasında Türkçe hazırlanıp yayınlanmış olan fen eğitiminde robotik kodlama uygulamalarını konu alan akademik çalışmaları sistematik derleme ve eğitimdeki ilgili çalışmaların meta analiz yöntemiyle, etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Sistematik derlemeye dâhil edilen 104 çalışmanın 44'ü yüksek lisans tezi, 45'i makale, 11'i doktora tezi ve 3'ü bildiri olarak sınıflandırılmıştır. Yıllara göre dağılımda, 2017-2020 döneminde araştırma sayısında önemli bir artış gözlemlenmiş, 2021-2024 döneminde ise bu ivme zirveye ulaşmıştır. Araştırma yöntemleri açısından 37 nicel, 30 karma ve 24 nitel yaklaşımlar tercih edilmiştir. Çalışmaların 92'si fen bilimleri konularına odaklanmış olup, fizik ve biyoloji gibi alanlar sınırlı bir oranda incelenmiştir. Robotik kodlama etkinliklerinde en sık kullanılan materyaller 40'ı Lego setleri ve 29'u Arduino kitleridir. Hedef kitle analizi, çalışmaların 30'unun ortaokul öğrencilerine yönelik ve 27'sinin öğretmen adayları olduğunu göstermektedir. Meta analiz kısmında 16 çalışma incelenmiş ve analizlerin sonuçlarına göre, robotik kodlama uygulamalarının bilgi işlemsel düşünme becerilerini, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi, problem çözme becerisini geliştirmede anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir (d=0,773). Ayrıca, yayın yılı ve şehir gibi moderatör değişkenler açısından etki büyüklüğünde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bulgular, eğitimde robotik kodlama uygulamalarının birçok değişken açısından anlamlı fark ortaya koyduğunu ve fen eğitiminde robotik kodlama uygulamalarının STEM alanına yönelik ilgi ve becerileri artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle, robotik kodlamanın öğrenme ortamına sistematik bir şekilde entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically review academic studies on robotic coding applications in science education, which were prepared and published in Turkish between 2013 and 2024, and to analyze their effects using the meta-analysis method in education. Of the 104 studies included in the systematic review, 44 were classified as master's theses, 45 as articles, 11 as doctoral theses, and 3 as reports. In terms of distribution by years, a significant increase in the number of studies was observed in the 2017-2020 period, and this momentum reached its peak in the 2021-2024 period. In terms of research methods, 37 quantitative, 30 mixed, and 24 qualitative approaches were preferred. 92 of the studies focused on science subjects, and fields, such as physics and biology, were examined to a limited extent. The most frequently used materials in robotic coding activities were 40 Lego sets and 29 Arduino kits. The target audience analysis shows that 30 of the studies were aimed at middle school students, and 27 were prospective teachers. In the meta-analysis section, 16 studies were examined, and according to the results of the analysis, it was determined that robotic coding applications did not have a significant effect on developing computational thinking skills, critical and creative thinking, and problem solving skills (d=0.773). In addition, significant differences were found in the effect size in terms of moderator variables such as publication year and city. The findings show that robotic coding applications in education reveal significant differences in terms of many variables and that robotic coding applications in science education play an important role in increasing interest and skills in the STEM field. Therefore, it is recommended that robotic coding be systematically integrated into the learning environment.