Erkek ve dişi deneklerde sağlaklık, solaklık ve karışık ellilik oranlarının yaşa göre dağılımı
Age related distribution of right, left and mixed handedness in male and female
- Tez No: 91383
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Sunulan bu çalışmada, el tercihinin yaşa bağlı değişimi, yaşları 5-85 arasında değişen erkek (N = 641) ve dişi (N = 602) deneklerde araştırıldı. El tercihi“Edinburgh El tercihi Anket Formu”kullanılarak saptandı. Toplam 1243 denekten, 985 kişi (%79.2) sağlak, 225 kişi solak (%18.1) ve 33 kişi (%2.6) karışık elli idi. Bu yüzdeler istatistiksel olarak anlamlı derecede cinse bağlı farklılıklar göstermiyordu. Sağlaklarda, yüzde denek sayısı yaş ile artıyordu. Solaklarda, yüzde denek sayısı yaş ile azalma, gösteriyordu. Karışık ellilerde ise yüzde denek-yaş ilişkisi ters U şeklinde bir dağılım gösteriyordu. El tercihi dağılımının yaşa bağlı olarak değişebileceği, sağlaklığın yaşla artabileceği ve solaklığın yaşla azalabileceği sonucuna varıldı. El tercihi dağılımının bu şekilde bir yaşam boyu değişiklikler gösterebilmesinin olası nedenleri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, age-related distribution of hand preference was examined in the male (N = 641) and female (N = 602) subjects ranging in age from 5 to 85 years. The hand preference was assessed by the Edinburgh Handedness Inventory. Out of 1243 subjects, 985 (79.2%) were right-handed, 225 (18.1%) left-handed, and 33 (2.6%) were mixed-handed. There were no significant sex differences between these percentages. In right-handers, the percentage of subjects increased with age. In left-handers, the percentage of subjects decreased with age. In mixed-handers, the correlation between age and percentage of subjects exhibited an inverse U relationship. It was concluded that the incidence of hand preference may show age-related differences, increasing with age for right-handedness, and decreasing with age for left- handedness. These results were discussed with regard to possible causes for these life-long variations in handedness.