Ortopedi ve travmatoloji kliniğine kırık nedeniyle yatan yaşlı bireylerin vücut kompozisyonunun ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the body composition and nutritional status of old people admitted to the orthopedics and traumatology clinic due to fracture
  1. Tez No: 846499
  2. Yazar: NİLAY KAYIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ARITICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Ortopedi ve Travmatoloji, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya çapında yaşam süresi giderek uzamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2021 yılında %9,7 iken, 2030 yılında %12,9 olması beklenmektedir. Yaşlanma ile birlikte tüm vücut sistemlerinde ve duyularda meydana gelen değişimler, malnütrisyon ve sarkopeniye neden olabilmektedir. Sarkopeni; düşme, fonksiyonlarda gerileme, kırılganlık ve mortalite ile yakından ilişkilidir. Düşmeler, yaşlılarda kırık durumu için risk oluşturmaktadır. Risklerin erken tespiti ile planlı müdahalelerin yapılması, geriatrik popülasyonda görülebilecek olumsuz sonuçları azaltmaktadır. Bu çalışmada kırık nedeniyle hastanede yatan yaşlı hastalarda beslenme durumunun saptanması ve vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ocak 2022 – Haziran 2023 tarihleri arasında Acıbadem Altunizade Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne düşme sonrası kırık nedeniyle başvuran 65 yaş ve üzeri hastalar ile yürütülmüştür. Çalışmaya 25'i (%33) erkek, 51'i (%67) kadın toplam 76 yaşlı hasta katılmıştır. Çalışmaya katılan hastalara; demografik bilgi ve antropometrik ölçümleri sorgulayan anket formu, fiziksel aktivite değerlendirme kısa formu (IPAQ-SF), besin tüketim sıklığı formu, nütrisyonel risk tarama testi (NRS-2002), malnütrisyon tarama testi kısa formu (MNA-SF) ve el kavrama gücü ölçüm testi uygulanmıştır. Hastalar MNA-SF testine göre değerlendirildiğinde %31,6'sının malnütrisyon riski altında olduğu, %5,2'sinin ise malnütrisyonlu olduğu saptanmıştır. Nütrisyonel risk tarama testine göre bakıldığında ise %21,1'inin malnütrisyon riski altında olduğu belirlenmiştir. Hastaların %1,3'ünün BKİ'si
Özet (Çeviri)
Life expectancy is increasing worldwide. According to Turkish Statistical Institute(TUIK) data, while the ratio of the elderly population in the total population was 9.7% in 2021, it is expected to be 12.9% in 2030. Changes in all body systems and senses with aging can cause malnutrition and sarcopenia. Sarcopenia; It is closely associated with falls, functional decline, frailty and mortality. Falls pose a risk for fractures in the elderly. Early detection of risks and planned interventions reduce the negative consequences that may be seen in the geriatric population. This study aimed to determine the nutritional status and evaluate body composition in elderly patients hospitalized due to fractures. January 2022 and June 2023 with patients aged 65 and over who applied to the orthopedics and traumatology department of Acibadem Altunizade Hospital due to fractures after a fall. A total of 76 elderly patients, 25 (33%) men and 51 (67%) women, participated in the study. To the patients participating in the study; A survey form questioning demographic information and anthropometric measurements, physical activity assessment short form (IPAQ-SF), food consumption frequency form, nutritional risk screening test (NRS-2002) and malnutrition screening test short form (MNA-SF) and hand grip strength measurement tests were applied. When the patients were evaluated according to the MNA-SF test, it was determined that 31.6% were at risk of malnutrition and 5.2% were malnourished. When examined according to the nutritional risk screening test, it was determined that 21.1% were at risk of malnutrition. While the BMI of 1.3% of the patients was