65 yaş üzeri olgularda telomer uzunluğu ile sağlıklı ve fonksiyonel yaşlanma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between telomere length and healthy and functional aging in olderly
- Tez No: 996666
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, 65 yaş ve üzeri bireylerde telomer uzunluğuyla sağlıklı ve fonksiyonel yaşlanma arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yaşlanma biyolojik, fizyolojik ve fonksiyonel değişimleri içeren karmaşık bir süreçtir. Hücresel düzeyde yaşlanmanın temel göstergelerinden biri olan telomer uzunluğu, bu süreçte önemli bir biyobelirteçtir. Çalışmaya dahil edilen tüm olguların boy, kilo, baldır çevresi gibi antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Aktivite ve fonksiyonellikleri Mini Mental Test, Charlson komorbidite indeksi, Bartel ve Lawton Brody Yaşam Aktiviteleri Ölçekleri, Klinik Kırılganlık Ölçeği, Mini Nutrisyonel Değerlendirme ve Yesavage Geriatrik Depresyon Skalasıyla değerlendirilmiştir. Telomer uzunluğu ölçümü için her olgudan mor kapaklı EDTA'lı tüpe 10 mL venöz kan alınmış ve lökosit telomeraz uzunlukları ölçülmüştür. Çalışmamızda telomer uzunluğunun ileri yaş olgularda fonksiyonellik üzerine etki eden bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda ayrıca %92 duyarlılık ve %88 özgüllük ile 4.62 kb telomer uzunluğu değerinin, kırılganlık göstergesi açısından bir eşik değer olduğu gösterilmiştir (LR = 23.92) (𝑝 <0.001, AUC: 0.985). Çalışmamızda ayrıca telomer uzunluğu ile birlikte baldır çevresi (𝑝=0.048), klinik kırılganlık ölçeği (𝑝 <0.001), 'Bartel ve Lawton-Brody Enstrümental günlük yaşam aktiviteleri indeksleri (𝑝 <0.001), Mini Mental Test (𝑝 <0.001) ve Geriatrik Depresyon Skalasının (𝑝=0.042) ileri yaş grubu olgularda fonksiyonel durum üzerine etki eden bağımsız risk faktörleri olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda telomer uzunluğu, ileri yaş bireylerde genel sağlık durumunun ve fonksiyonelliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular telomer uzunluğunun, sağlıklı ve fonksiyonel yaşlanmayı ayırt etmek için kullanılabilecek umut verici bir biyobelirteç olabileceği yönündeki literatür bilgilerini destekler niteliktedir. İleri yaş grubu olgularda telomer uzunluğunun fonksiyonellik parametreleri üzerine etkisini gösterecek daha fazla çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between telomere length and healthy and functional aging in individuals aged 65 and over. Aging is a complex process involving biological, physiological, and functional changes. Telomere length, a key indicator of aging at the cellular level, is an important biomarker in this process. Anthropometric measurements such as height, weight and calf circumference were taken for all participants in the study. Their activity and functionality were assessed using the Mini Mental Test, Charlson Comorbidity Index, Bartel and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Scale, Clinical Frailty Scale, Mini Nutritional Assessment, and the Yesavage Geriatric Depression Scale. For telomere length measurement, 10 mL of venous blood was collected from each participant in a purple-capped EDTA tube, and leukocyte telomerase lengths were measured. Our study demonstrated that telomere length is an independent risk factor affecting functionality in elderly individuals. Our study also demonstrated that a telomere length of 4.62 kb is a threshold value for frailty indicators with 92% sensitivity and 88% specificity (LR = 23.92) (p <0.001, AUC: 0.985). Furthermore, our study showed that telomere length, along with calf circumference (p=0.048), Clinical Frailty Scale (p <0.001), Bartel and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Skale (p <0.001), Mini Mental Test (p <0.001), and Geriatric Depression Scale (p=0.042), are independent risk factors affecting functional status in elderly individuals. In conclusion, our study evaluated telomere length as an indicator of general health status and functionality in elderly individuals. Our findings support the literature suggesting that telomere length may be a promising biomarker for distinguishing between healthy and functional aging. Further studies are needed to demonstrate the effect of telomere length on functional parameters in elderly patients.