Determination of impact and fracture behavior of hybrid fiber reinforced nano composite
Hibrit fiber takviyeli nanokompozitlerin darbe ve kırılma davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 913895
  2. Yazar: BAHJAT HARDAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, polimer matrisine GnP'ler ve MWCNT katkı maddelerini dahil ederek polimer kompozitin mekanik özelliklerinde ve kırılma dayanıklılığında iyileştirme elde etmektir. Bu çalışmada, Kevlar ve Karbon fiberden elde edilen hibrit fiberin iki dizili istiflenmesi kullanıldı; ilk dizi (K5C10K5) ve diğeri (C5K10C5) idi ve polimer kompozitlerin çekme, eğilme, düşük hızlı darbe ve mod I ve mod II kırılma dayanıklılığı ile deneyler yapıldı. SEM görüntüleri ile deneyler sonrası kırılma yüzeyleri incelendi. Mod I (GIC) ve mod II (GIIC) değerlerinin çekme, eğilme, düşük hızlı darbe ve kırılma tokluğu nanopartiküllerin dahil edilmesinden sonra değilti ve gelişti..Mod I ve II delaminasyon testleri olarak çift konsol kiriş (DCB) ve uç çentikli eğilme (ENF) testleri gerçekleştirilmiştir.. Hibrit bir kompozite GnP'lerin ve MWCNT nanopartiküllerinin eklenmesi, mekanik ve kırılma tokluğu özelliklerini önemli ölçüde geliştirdi. Mod I ve II tabakalar arası tokluğun arttırılmasının nedenleri optik ve taramalı elektron mikroskobu görüntülerine dayanarak açıklandı.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are to achieve improvement in the mechanical properties and fracture toughness of the polymer composite by including GnPs and MWCNT additives within the polymer matrix. This study used two sequence stacking of hybrid fiber from Kevlar and Carbon fiber the first sequence was (K5C10K5) and the other was (C5K10C5) and experimented with tensile, flexural, low velocity impact, and mode I and mode II fracture toughness of polymer composites. The SEM micrographs showed a good indication of particle dispersion within the polymer matrix. The tensile, flexural, low velocity impact, and fracture toughness of mode I (GIC) and mode II (GIIC) values were changed and improved after the inclusion of nanoparticles.The double cantilever beam (DCB) and end notched flexure (ENF) tests were selected as the mode I and II delamination tests. The addition of GnPs and MWCNT nanoparticles in a hybrid composite significantly improved the mechanical and fracture toughness properties. The reasons for modes I & II interlaminar toughness enhancement were explained based on optical and scanning electron microscope images.