Ekofeminizm yoluyla kadınları yeniden yazmak: Natalie Haynes'in Bin Gemi, Iokaste'nin Çocukları ve Stone Blind: Medusa's Story romanlarında ataerkil baskı ve kadınların güçlenmesi çatışması
Re-writing women through ecofeminism: The clash of patriarchal oppression and women's empowerment in Natalie Haynes's A Thousand Ships, The Children of Jocasta, and Stone Blind: Medusa's Story
- Tez No: 1016408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Ekofeminizm, kadınların baskı altına alınması ile doğanın tahrip edilmesi arasındaki iç içe geçmiş gerçeklikleri açıklar ve her iki baskı türünün kökeninin ataerkil ideolojiden kaynaklandığını savunur. Sosyalist ve kültürel ekofeminizmi bir arada kullanan ikili bir kuramsal çerçeveye dayanan bu tez, Natalie Haynes'in klasik mitleri yeniden kurgulayan Bin Gemi (2017), İokaste'nin Çocukları (2019) ve Stone Blind: Medusa's Story (2022) adlı romanlarını incelemektedir. Ataerkil sistem içinde kadınların ve doğanın baskı altına alınmasını ele alan sosyalist ekofeminizmi ve kadınların ataerkil yapılara ve dayatılan kültürel imgelerle nasıl direndiklerini inceleyen kültürel ekofeminizmi kapsamaktadır. Sosyalist ekofeminizm, ataerkillik ile kapitalizm arasındaki bağı ve erkek figürler aracılığıyla kadınların ve çevrenin maddi düzeyde sömürülmesini vurgularken, kültürel ekofeminizm bu baskı biçimlerini görünür kılar ve kadınların ruhsal ve duygusal olarak özgürleşmesini ön plana çıkarır. Birinci bölüm, kadınların ve doğanın baskı altına alınışını ortaya koymak amacıyla sosyalist ekofeminizme odaklanmaktadır. Bin Gemi'de Truva kadınları savaş ganimeti olarak nesneleştirilirken, kapitalist ataerkillikle beslenen savaş çevreyi tahrip eder. İokaste'nin Çocukları, özellikle İokaste ve İsmene'nin yaşamlarını ve doğayı erkek egemenliği altında şekillenen yapılar içinde tasvir eder. Stone Blind: Medusa's Story'de ise Medusa'nın cezalandırılması merkezdedir; Danaë, Athena ve Zeus ile Poseidon gibi tanrıların doğayı kendi çıkarları doğrultusunda manipüle etmeleri, kadınlar ve doğa üzerindeki ataerkil denetimin mitsel uzantıları olarak sunulur. İkinci bölüm kültürel ekofeminizme odaklanarak, dayanışma ve doğayla kurulan bağ üzerinden kazanılan gücü bir direniş biçimi olarak ele alır. Bin Gemi'de kadınlar, kadın dayanışması ve doğayla kurdukları yakın ilişki sayesinde direnç geliştirirler. Benzer şekilde İokaste'nin Çocukları, kadınların ataerkil otoriteyi reddedişini ve sosyokültürel ve politik normlara karşı direnişini gösterir. Stone Blind: Medusa's Story'de ise kadın-doğa kesişimi ve bu kesişimden doğan dayanışma güçlenmenin bir göstergesi olarak sunulur. Son olarak, üçüncü bölümde önerilen sentez doğrultusunda, bu tez Natalie Haynes'in klasik mitleri yeniden yorumlayışının kadınların ve doğanın ataerkil yapı altında maruz kaldığı iç içe geçmiş marjinalleşmeyi sorgulamak için güçlü bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Sosyalist ve kültürel ekofeminizm birlikte kullanılarak yapılan analiz, bu çağdaş yeniden yazımların ataerkilliğin hem maddi hem de simgesel şiddetini açığa çıkardığını ve aynı zamanda kadın direnişini ve doğayla kurulan ilişkiyi kutladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism explains the intertwined realities of the oppression of women and the destruction of nature, arguing that the roots of both types of oppression are in patriarchal ideology. Employing a dual theoretical framework which incorporates socialist and cultural ecofeminism, this thesis examines the novels A Thousand Ships (2017), The Children of Jocasta (2019), and Stone Blind: Medusa's Story (2022) by Natalie Haynes, which retell classical myths. The framework includes socialist ecofeminism, which examines the domination of women and nature in the patriarchal system, and cultural ecofeminism, which examines the ways women resist patriarchal structures and the imposition of cultural imagery. Socialist ecofeminism emphasizes the interaction between the ideology of patriarchy and capitalism and the material oppression of women and the environment by male figures, while cultural ecofeminism highlights these oppressions and works towards liberating women spiritually and emotionally. Chapter I focuses on socialist ecofeminism to highlight the material oppression of women and nature. In A Thousand Ships, Trojan women are objectified as war spoils, while the war, fuelled by capitalist patriarchy, destroys the environment. The Children of Jocasta, in particular, depicts the lives of both Jocasta and Ismene as well as the natural world as dominated by male domination. In Stone Blind: Medusa's Story, while Medusa's punishment continues to be at the centre of the story, the narrative also portrays Danaë, Athena, and the manipulation of nature by gods such as Zeus and Poseidon as mythical extensions of patriarchal control over women and nature. Chapter II focuses on the concept of cultural ecofeminism, which emphasises the strength gained through solidarity and connection to nature as vehicles for resistence. In A Thousand Ships, women develop their resilience through female solidarity and a close relationship with nature. Similarly, The Children of Jocasta is another example of women's rejection of patriarchal authority and resistance to sociocultural and political norms. Within Stone Blind: Medusa's Story, the intersection of women and nature and the solidarity that arises are reflective of empowerment. Consequently, through the synthesis proposed in Chapter III, this thesis shows how Natalie Haynes's reimagining of classical myths in A Thousand Ships, The Children of Jocasta and Stone Blind: Medusa's Story is a powerful means of probing the intimately connected marginalization of women and nature in the face of patriarchy. By using socialist and cultural ecofeminism, the analysis shows how these contemporary retellings expose the material and symbolic violence of patriarchy and celebrate female resistance and the relationship to the natural world simultaneously.