Çağdaş İslam ülkelerinde diyet uygulamaları (Suudi Arabistan özelinde bir inceleme)
Blood money practices in contemporary Islamic countries (A review specific to Saudi Arabia)
- Tez No: 914007
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tezimizde İslam hukukundaki diyet hükümleri ve Suudi Arabistan'daki diyet uygulamaları incelenip değerlendirilmiştir. Çalışmamız giriş dahil üç bölüm ve bir sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, genel amacı, önemi ve kullanılan yöntemler ele alınmıştır. İkinci bölümde İslam hukukundaki diyete dair teorik hükümler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Suudi Arabistan'da diyete dair mevzuat ve uygulamalar incelenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgular bir araya getirilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamız diyete dair elde edilen veriler ışığında hem teorik hem de pratik bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda Suudi Arabistan'da kabul gören fıkhî hükümler, ilgili mahkemelerin içtihatları ve çıkarılmış mevzuat esas alınmıştır. İslam hukukundaki diyet ile ilgili hükümlerin Suudi Arabistan'da günümüze uyarlanarak uygulanmaya çalışıldığı, bu uygulamalardan teorik ve pratik olarak faydalanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis examines and evaluates the provisions of diyyah (blood money) in Islamic law and its implementation in Saudi Arabia. The study consists of three chapters, including an introduction, and a conclusion. In the introduction, the subject, general aim, significance, and methods used in the thesis are addressed. The second chapter examines the theoretical provisions of diyyah in Islamic law. The third chapter analyses and interprets the legislation and practice of diyyah in Saudi Arabia. The conclusion chapter synthesizes the findings, providing a general evaluation. This study aims to present both a theoretical and practical analysis of diyyah based on the data obtained. Our research is based on the jurisprudential principles accepted in Saudi Arabia, the relevant court rulings, and the enacted legislation. It has been observed that the provisions related to diyyah in Islamic law are adapted and implemented in modern Saudi Arabia, and these practices can provide both theoretical and practical insights.