Dijitalleşme ile birlikte değişen halk biliminin üretim ve yayılım mekanizmalarının analizi
Analysis of the production and dissemination mechanisms of folklore that change with digilatization
- Tez No: 914010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN AYDIN KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, dijitalleşmenin halk bilimi alanına olan etkisine dünün, bugünün ve geleceğin gözünden bakarak üretim ve yayılım alanlarında meydana gelen değişimlerin tespit edilip yorumlanması amaçlanmıştır. Böyle bir konunun seçilmesinin nedeni hiç kuşkusuz dünya üzerinde yaşamış olduğumuz dijitalleşme sürecidir. Bu süreç, hayatın tüm evrelerini değiştirmiştir. Bu değişimden halk bilimi de etkilenmiştir. Halk biliminin doğuşu, gelişimi, üretimi ve yayılımı tezin birinci bölümünde ele alınmıştır. Birinci bölümde halk bilimi içerisinde yer alan tartışmalı kavramlara değinilip geleneksel halk biliminin ne olduğu anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, dijitalleşmenin etkileri üzerinde durulmuştur. Dijitalleşmenin halk bilimine olan etkisi insan ve dijital ekseninde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde karşılaştırmalar ve tespitler doğrultusunda yorumlama yapılmıştır. Bu tespitler ve yorumlamalar sonucunda dün ve bugün arasında halk bilimi açısından değişen durumlara değinilmiştir. Yaşanan değişimin boyutları sıralanıp halk biliminin yeni mekanizmaları analiz edilmiştir. Tezin ilk bölümüyle son bölümü arasındaki tespitlerle halk biliminin mekanizmasını yeniden çizmek amaçlanmıştır. Tezin ilk bölümünden sonuç kısmına kadarki süreçte tez için gerekli okumalar ve gözlemlemeler yapılmıştır. Bilimsel değerlerle örtüşen noktalar hem gözlem hem de bilgi noktasından incelenmiş, halk bilimci bakış açısıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to identify and interpret the changes in the fields of production and dissemination by looking at the impact of digitalization on the field of folklore through the eyes of yesterday, today and the future. The reason for choosing such a topic is undoubtedly the digitalization process we have experienced in the world. This process has changed all stages of life. Folklore was also affected by this change. The birth, development, production and spread of folklore are discussed in the first part of the thesis. In the first chapter, the controversial concepts in folklore are mentioned and what traditional folklore is explained. In the second part of the thesis, the effects of digitalization are focused on. The impact of digitalization on folklore is discussed on the axis of human and digital. In the third section, interpretation was made in line with comparisons and findings. As a result of these determinations and interpretations, the changing situations in terms of folklore between yesterday and today are mentioned. The dimensions of the change are listed and the new mechanisms of folklore are analyzed. Necessary readings and observations were made for the thesis from the first part of the thesis to the conclusion. The points overlapping with scientific values were examined from both observation and knowledge points and interpreted from the perspective of a folklorist.