Sezai Karakoç'un devlet anlayışı
State conception of Sezai Karakoç
  1. Tez No: 914012
  2. Yazar: FATMA NUR DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sezai Karakoç, Türk muhafazakârlığı içinde önemli bir entelektüel figür olarak tanınır. Onun düşünceleri, geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenmiş ve özellikle muhafazakâr kimlikli siyasi partiler ile bu partilerin önde gelen isimleri üzerinde etkili olmuştur. Karakoç'un siyasi ve felsefi görüşleri, Türk-İslam tarihi okumalarıyla şekillenmiş olup, aynı zamanda çağdaş Batı devlet felsefesine de hâkimiyetiyle bilinir. Bu çerçevede, Karakoç'un devlet anlayışını akademik olarak incelemek, onun düşüncelerinin günümüz Türkiye'sinde nasıl bir etki yaratabileceğini ve İslami muhafazakâr bir devletin nasıl olması gerektiği konusundaki fikirlerini derinlemesine değerlendirmek için önemlidir. Sezai Karakoç'un devlet anlayışı, toplumun sorunlarını çözen, örnek erdem ve ahlak niteliği taşıyan bir siyasi oluşum olarak tanımlanabilir. Bu anlayış, hem tarihi birikimleri hem de çağdaş felsefi düşünceleri harmanlayarak bir yönetim biçimi önerir. Karakoç, devletin sadece yönetim mekanizması olmadığını; aynı zamanda ahlaki ve manevi değerlerle donatılmış, toplumu yücelten bir kurum olarak işlev görmesi gerektiğini vurgular. Tezin amacı Sezai Karakoç'un devlet ve toplum hakkındaki düşüncelerinin ne olduğunu, ne şekilde ortaya konduğunu, nelerle ve nasıl ilişkilendirildiğini, Karakoç'un özellikle de devlet anlayışının niçin önemli olduğunu, toplumsal, siyasi etkilerinin nasıl geliştiğini, tarihi ve felsefi kökenlerini ele alarak, sistematik bir şekilde incelemektir. Tez, Karakoç'un düşüncelerinin günümüzde nasıl yorumlanabileceği ve Türkiye'nin siyasi manzarasına nasıl yön verebileceği üzerinde durarak, O'nun fikirlerinin güncel ve pratik uygulamalarını tartışmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoc is recognized as a significant intellectual figure within Turkish conservatism. His ideas have been embraced by a wide readership and have notably influenced conservative political parties and their prominent leaders. Karakoc's political and philosophical views are shaped by readings of Turkish-Islamic history and a mastery of contemporary Western state philosophy. In this context, academically examining Karakoc's concept of the state is essential to understand the potential impact of his thoughts in modern Turkey and to explore his ideas on what an Islamic conservative state should entail. Karakoc defines the state as a political formation that resolves societal issues while embodying exemplary virtues and morals. This concept merges historical knowledge with contemporary philosophical thought to propose a form of governance. Karakoc emphasizes that the state is not merely an administrative mechanism; it should also function as an institution enriched with moral and spiritual values, elevating the society. This thesis aims to systematically examine Karakoc's thoughts on the state and society, focusing on what his state concept entails, its importance, its societal and political impacts, and how it has developed through historical and philosophical foundations. The thesis will discuss how Karakoc's ideas can be interpreted in the current day and guide the political landscape of Turkey, thereby aiming to debate the contemporary and practical applications of his thoughts.