Video görsel sahne gösteriminin otizm spektrum bozukluğu olan okul öncesi çocukların sembolik iletişimsel sıra alma davranışları üzerindeki etkileri
Effects of video visual scene display on the symbolic communicative turns of preschool children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 914066
  2. Yazar: NESLİHAN CANPOLAT ÇIĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DİKEN, PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan okul öncesi çocuklarda Video Görsel Sahne Gösterimi (Video GSG) müdahalesinin sembolik iletişimsel sıra alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmaya yaşları 3-5 yaş 11 ay aralığında OSB olan üç çocuk katılmıştır. Bulgular, Video GSG müdahalesinin tüm katılımcıların sembolik iletişimsel sıra alma davranışlarında anlamlı artışlar sağladığını göstermiştir. Katılımcılar, iletişim stratejilerini çeşitlendirerek konuşma, Alternatif ve Destekleyici İletişim (ADİS), jest ve farklı iletişim biçimlerinin kombinasyonlarını kullanmışlardır. Genelleme oturumları, çocukların kazandıkları iletişim becerilerini farklı kişilerle etkileşimlerinde de kullanabildiklerini göstermiştir. İzleme oturumunda, müdahalenin etkilerinin kısmen sürdürüldüğü gözlemlenmiştir. Ebeveynler ve öğretmenler, müdahaleden ve çocukların sembolik iletişimsel sıra alma becerilerindeki gelişmelerden memnuniyet duyduklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, Video GSG müdahalesinin OSB olan çocukların iletişim becerilerini geliştirmede etkili bir müdahale olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the Video Visual Scene Display (Video VSD) intervention on the symbolic communicative turn-taking behaviors of preschool children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The study was conducted using a multiple probe design across participants, one of the single-subject research models, and included three children with ASD aged between 3 and 5 years and 11 months. The findings showed that the Video VSD intervention significantly increased the symbolic communicative turn-taking behaviors of all participants. The participants diversified their communication strategies by using speech, Augmentative and Alternative Communication (AAC), gestures, and combinations of different communication modalities. Generalization sessions indicated that the children were able to use the communication skills they had acquired in interactions with different people. In the follow-up session, it was observed that the effects of the intervention were partially maintained. Parents and teachers expressed satisfaction with the intervention and the improvements in the children's symbolic communicative turn-taking skills. In conclusion, it was found that the Video VSD intervention is an effective method for improving the communication skills of children with ASD.