Yoğun bakımda CL/NA oranı ve NA-CL farkının mortalite ile ilişkisi
The relationship between CL/NA ratio and NA-CL difference in intensive care unit mortality
  1. Tez No: 914085
  2. Yazar: NURİ CİHAN NARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT SAYIN, UZMAN MÜRÜVVET DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Yoğun bakımda takip edilen hastalarda yatış esnasında bakılan Na-Cl farkı ve Cl/Na oranı ile mortalite arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, çalışmamızda 803 hastanın geriye dönük verileri incelendi. Yatış süresi < 48 saat olan 208 hasta, kronik böbrek hastalığı olan 79 hasta, Crush sendromu ile takip edilen 11 hasta ve yatış tarihinde Na ve Cl değerleri bulunmayan 2 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 501 hasta Na-Cl farkına ve Cl/Na oranına göre 3 gruba ayrıldı. Na-Cl grupları oluşturulurken < 31 olan hastalar düşük, ≥ 31 - < 37 olanlar normal ve ≥37 olanlar yüksek olarak tanımlandı. Cl/Na grupları oluşturulurken < 0.75 olan hastalar düşük, ≥ 0.75 - < 0.80 olanlar normal ve ≥ 0.80 olanlar yüksek olarak tanımlandı. Oluşturulan hasta gruplarının 28. gün mortalitesi incelendi. İkincil sonlanım noktası olarak yatıştaki, 48.saatteki ve tüm yatış süresi içindeki en yüksek kreatinin değerleri, renal replasman tedavisi (RRT) ihtiyacı, mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı ve yoğun bakım yatış süresi değerlendirildi. Bulgular: Na-Cl farkı düşük olan hastalarda mortalite oranı, normal olan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the relationship between Na-Cl difference and Cl/Na ratio during admission and mortality in critically ill patients. Materials and Methods: After obtaining ethical committee approval, we retrospectively analyzed data from 803 patients. Among these, 208 patients with a hospital stay of less than 48 hours, 79 patients with chronic kidney disease, 11 patients followed for Crush syndrome, and 2 patients with missing Na and Cl values on admission were excluded from the study. The remaining 501 patients were divided into three groups based on the Na-Cl difference and Cl/Na ratio. When creating the Na-Cl groups, patients with Na-Cl < 31 were classified as low, those with Na-Cl ≥ 31 and < 37 as normal, and those with Na-Cl ≥ 37 as high. For the Cl/Na groups, patients with Cl/Na < 0.75 were considered low, those with Cl/Na ≥ 0.75 and < 0.80 as normal, and those with Cl/Na ≥ 0.80 as high. We examined 28. day mortality as a secondary endpoint. Secondary endpoints were the highest creatinine values at admission, at the 48th hour and throughout the entire hospitalization period, the need for renal replacement therapy (RRT), the need for mechanical ventilation (MV) and intensive care unit length of stay. Findings: The mortality rate in patients with low Na-Cl difference was significantly higher than in patients with normal. The mortality rate in patients with high Cl/Na ratio was significantly higher than in patients with normal and low Cl/Na ratio.