İlkokul öğrencilerinin siber zorbalıkta bulunma ve siber zorbalığa maruz kalma durumlarının öğrenci, öğretmen ve aile görüşlerine göre incelenmesi
An Investigation of elementary school students' participation in and victimization by cyberbullying according to students, teachers and parents perspectives
  1. Tez No: 914143
  2. Yazar: GİZEM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİLEK BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin siber zorbalıkta bulunma ve siber zorbalığa maruz kalma durumlarına ilişkin öğretmen, öğrenci ve ebeveyn görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki belirli ilkokullarda gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli olarak temel nitel araştırma kullanılmıştır. Çalışmada, farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören öğrenciler, ilgili kademelerde görev yapan sınıf öğretmenleri ve öğrenci velileri ile yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla veri toplanmıştır. Veriler, 120 öğrenciye 15'er, 20 öğretmene 14'er ve 20 veliye 11'er soru yöneltilerek elde edilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, siber zorbalıkta bulunma ya da siber zorbalığa maruz kalma durumlarının ilkokul düzeyine kadar inebildiğini göstermektedir. Ayrıca, ailelerin siber zorbalık kavramı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, öğretmenlerin ise derslerde bu konuya yeterince önem vermedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the perspectives of teachers, students, and parents concerning elementary school students' engagement in cyberbullying, both as perpetrators and as victims. Conducted during the 2024-2025 academic year in selected primary schools in the Bağcılar district of Istanbul, the research employed a basic qualitative research design. Data were gathered using semi-structured interview forms, targeting students across different grade levels, their classroom teachers, and parents. Specifically, data were collected by directing 15 questions to 120 students, 14 questions to 20 teachers, and 11 questions to 20 parents. The data were subsequently analyzed through descriptive analysis techniques. Findings indicate that both the experience of cyberbullying victimization and engagement in cyberbullying behaviors can emerge as early as elementary school. Additionally, the study reveals that parents possess limited knowledge regarding the concept of cyberbullying, while teachers do not place sufficient emphasis on this topic within their instructional practices.