Metamizol sodyumun yara iyileşmesi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metamizole sodium on wound healing
- Tez No: 914183
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç Yara iyileşmesi; doku bütünlüğünün yeniden sağlanmasını amaçlayan ve hemostaz, inflamasyon, proliferasyon, yeniden yapılanma aşamalarını içeren dinamik ve karmaşık bir biyolojik süreçtir. Yetersiz veya başarısız iyileşme, ciddi sağlık sorunlarına yol açarken bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve ekonomik yükler oluşturmaktadır. Bu durum yara tedavisi için daha etkili ve yenilikçi yaklaşımlara olan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Metamizol sodyum, analjezik ve antipiretik etkilerinin yanı sıra spazmolitik ve antiinflamatuar özelliklere sahip yaygın kullanılan bir farmakolojik ajandır. Bu çalışmada metamizol sodyumun yara iyileşmesi sürecine etkileri ve inflamasyon kontrolü, kolajen organizasyonu, hücre çoğalması ve hücre göçü gibi biyolojik mekanizmalar üzerindeki rolü değerlendirilerek araştırılmıştır. Bu çalışma, metamizol sodyumun yara iyileşmesi sürecinde ağrı ihtiyacını karşılamasının yanı sıra biyolojik etkilerini ve bu etkilerin terapötik kullanım potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma kapsamında in vitro ve in vivo yöntemlerle metamizol sodyumun yara iyileşmesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. in vitro deneylerde, NIH/3T3 fibroblast hücre hattı kullanılarak farklı konsantrasyonlardaki metamizol sodyumun ve pozitif kontrolü olarak diklofenak sodyumun hücre proliferasyonu ve hücre göçü üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. in vivo deneylerde Wistar albino sıçanlarında açık yara modeli uygulanmıştır. Sıçanlara preoperatif 1. saatte başlanacak şekilde intraperitoneal (ip) yolla, 3 gün boyunca günde iki kez metamizol sodyum (50 mg/kg), diklofenak sodyum (2,5 mg/kg) ya da serum fizyolojik (SF) verilmiştir. Sıçanların skapula lateralinin inferior bölgesinde 6 mm çapında bilateral ve simetrik iki yara oluşturulmuştur. Yara iyileşmesi, 3, 7 ve 10. günlerde makroskobik olarak izlenmiş, deneyin sonunda elde edilen doku örnekleri histopatolojik analizlerle karşılaştırılarak iyileşme süreçleri değerlendirilmiştir. Bulgular Yapılan deneylerde metamizol sodyumun hücrelere özellikle düşük konsantrasyonlarda uygulandığında, hücre konfluensinin zamana bağlı değişiminin kontrol gruplarına benzer olduğu gözlenmiştir. in vitro deney sonuçları, metamizol sodyumun hücre çoğalması ve hücre göçü üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. in vivo açık yara modelinde elde edilen yara iyileşme oranları 10. günde kontrol grubunda %75,1, metamizol sodyum grubunda %91,2 ve diklofenak sodyum grubunda ise %82,2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim Wound healing is a dynamic and complex process that encompasses hemostasis, inflammation, proliferation, and remodeling, with the goal of restoring tissue integrity. Insufficient healing can result in significant health complications, impairing the quality of life of individuals and imposing economic burdens. This situation highlights the necessity for the development of more efficacious and innovative approaches to wound treatment. Metamizole sodium is a widely used agent with analgesic, antipyretic, spasmolytic and anti-inflammatory properties. The objective of this study was to investigate the effects of metamizole sodium on wound healing by evaluating biological mechanisms such as inflammation control, collagen organisation, cell proliferation and migration. This study aims to investigate the biological effects of metamizole sodium and its potential for therapeutic use in the wound healing process. Materials and Methods In this study, the effects of metamizole sodium on wound healing were investigated by in vitro and in vivo methods. in vitro experiments were conducted to evaluate the effects of varying concentrations of metamizole sodium and diclofenac sodium selected as positive control on cell proliferation and migration, utilising the NIH/3T3 fibroblasts. in vivo experiments were conducted using an open wound model in Wistar albino rats. The rats were administered metamizole sodium (50 mg/kg), diclofenac sodium (2.5 mg/kg) or saline at twice-daily intervals for three days intraperitoneally, initiated at the first hour preoperatively. Two bilateral and symmetrical wounds with a diameter of 6 mm were created in the inferior region of the lateral of the scapula of the rats. The wound healing was observed on days 3, 7 and 10 macroscopically. At the end of the experiment, tissue samples were obtained and evaluated using histopathological analyses. Results The experiments demonstrated that the alteration in cell confluency over time was comparable to the control groups, particularly in the case of low-concentration of metamizole sodium. The in vitro results indicated that metamizole sodium had a restricted impact on cell proliferation and migration. in vivo open wound model yielded wound healing rates of 75.1% in the control group, 91.2% in the metamizole sodium group, and 82.2% in the diclofenac sodium group at day 10.