Yönlendirici kodların (Meta-tag) haksız rekabet kapsamında değerlendirilmesi
Meta tags within the scope of unfair competition
  1. Tez No: 914202
  2. Yazar: UĞUR ATAKAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VOLKAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dijital teknolojilerin hızla evrim geçirdiği günümüzde, internet üzerindeki ticari faaliyetler de büyük bir hızla artmaktadır. Bu bağlamda, web siteleri arasındaki rekabetin kritik unsurlarından biri olan yönlendirici kodlar (meta tagler), kullanıcıların ilgisini çekme ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma yönünde stratejik bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak bu tekniklerin kullanımı, zaman zaman haksız rekabet iddialarını da beraberinde getirebilmekte, bu da hukuki açıdan çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu tez çalışması, Türk Hukuku bağlamında yönlendirici kodların haksız rekabet oluşturma potansiyelini ele almakla birlikte, ilgili yargı kararları ve yasal düzenlemeler ışığında detaylı bir analiz sunmaktadır. Ayrıca, karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde, farklı yargı bölgelerinde bu tür uygulamaların nasıl değerlendirildiği de çalışmamız kapsamındadır. Yönlendirici kodların haksız rekabet kapsamında değerlendirilmesi konulu bu tez 2 ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde; genel olarak haksız rekabet konusu detaylı bir şekilde açıklanmış ve örnek yargı kararlarıyla zenginleştirilmiştir. İkinci bölümde ise; yönlendirici kodların detaylı tanımına, kullanım şekline, türlerine ve öncelikli olarak Türk hukuk sisteminde haksız rekabeti gündeme getirebilecek halleri izah edilmiş, yine yargı kararları kapsamında yönlendirici kodların hangi durumlarda haksız rekabet oluşturduğu konusuna değinilmiş ve Amerikan hukuk sisteminde yönlendirici kodlar hakkında verilen yargı kararlarından örneklerle çalışmamız desteklenmiştir. Bu çalışmamız kapsamında ulaşmış olduğumuz kanaatlerimiz ise sonuç bölümünde belirtilmek suretiyle çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving digital landscape, commercial activities on the internet are experiencing exponential growth. Meta tags, a critical element in website competition, have emerged as a strategic tool to attract user attention and achieve higher rankings in search engine results. However, the use of these techniques can sometimes lead to allegations of unfair competition, raising various legal concerns. This thesis examines the potential of meta tags to constitute unfair competition under Turkish law, providing a detailed analysis in light of relevant court decisions and legal regulations. Additionally, within the framework of comparative law, the study explores how such practices are evaluated in different jurisdictions. The thesis comprises two main sections. The first section provides a comprehensive overview of unfair competition, enriched with illustrative court decisions. The second section delves into the definition, usage, and types of meta tags, focusing on their potential to constitute unfair competition within the Turkish legal system. Court decisions supporting this assertion are presented, along with examples of rulings from the American legal system regarding meta tags. The conclusions drawn from this research are presented in the final section, concluding the study.