Türkiye'de sosyal bilgiler dersi bursluluk sınavı sorularının yapay zeka dil modellerine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of social studies course scholarship exam by artificial intelligence language models in Türkiye
  1. Tez No: 933858
  2. Yazar: MERAL BEKLEN ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Archive
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Yapay Zeka”kavramı teknolojinin gelişmesi ile beraber küreselleşen dünyada giderek ilgi uyandıran bir çalışma konusu olup, dikkatleri üzerine toplamaktadır. Oldukça kompleks bir yapıya sahip, akıllıca hareket eden yani insan beyni gibi çalışan yapay zeka; insanın düşünce sistemini anlayarak, bu düşünce sistemini ortaya çıkaracak bilişim sistemleri tasarlamaktadır.“Yapay Zeka”dil modelleri insanı taklit edebildiği için birçok alanda, özellikle bilgi konusunda insanlarla yarışabilir hale gelmiştir. Bu yönüyle yapay zeka, hayatımıza entegre olmuş ve birçok konuda pratik kullanım alanı ortaya çıkarmıştır. Yapay zeka dil modelleri, kendisine sorulan her soruya hızlı bir şekilde dönüt yapmakta ve kullanıcılarına problemi çözmeye yönelik veriler sunmaktadır. Sosyal Bilgiler dersi bireylerin toplumsal bir kişilik kazanmasında yardımcı olan birçok alt dalı kapsayan (Sosyoloji, tarih, coğrafya, psikoloji, siyaset bilimi, antropoloji, hukuk ve ekonomi) ve toplu öğrenme anlayışını yansıtan bir derstir. Sosyal Bilgiler dersi, toplumu ilgilendiren bütün bilim dallarını içeriğinde yansıtması nedeniyle disiplinlerarası bir ders olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ders; geçmişi ve günümüzü anlatarak geleceğimizin şekillenmesine katkı sağlamakta, etkin bir vatandaş yetiştirmeyi hedeflemektedir. İlkokul 4.sınıfta okutulmaya başlanan bu ders ortaokul 5., 6. ve 7.sınıfları kapsamaktadır. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl maddi açıdan ihtiyaç sahibi, başarılı öğrencilere yardım etmek amacıyla yapılan merkezi bir sınavdır. Bu sınav her yıl 5., 6., 7., 8., 9., 10. ve 11.'inci sınıf düzeyinde yapılmakta olup; 5., 6. ve 7.sınıflarda Sosyal Bilgiler Dersi'nde 20'şer soru ile karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; Sosyal Bilgiler Dersi Bursluluk Sınavı sorularını çözme konusunda yapay zeka dil modellerinin nasıl bir performans sergilediğini saptamaktır. Veriler 2024 yılına ait Sosyal Bilgiler Bursluluk sınavı sorularının yapay zeka dil modelleri olan ChatGPT ve Google Gemini'ye sorulması ile elde edilmiş; bu yapay zeka dil modellerinin sorulara cevap verirken hangi gerekçeleri sunduğu literatür ile karşılaştırılarak içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Artificial Intelligence”has become an increasingly interesting subject of study in the globalizing world with the development of technology and has been drawing attention. Artificial intelligence, which has a very complex structure, acts intelligently, that is, works like the human brain; understands the human thought system and designs information systems that will reveal this thought system. Since“Artificial Intelligence”language models can imitate humans, they have become competitive with humans in many areas, especially in terms of information. In this respect, artificial intelligence has integrated into our lives and has created practical areas of use in many subjects. Artificial intelligence language models provide rapid feedback to every question asked and provide data to their users to solve the problem. Social Studies is a course that includes many sub-branches that help individuals gain a social personality (sociology, history, geography, psychology, political science, anthropology, law and economics) and reflects the understanding of collective learning. Social Studies is an interdisciplinary course because it reflects all branches of science that concern society. This course contributes to the shaping of our future by explaining the past and present, and aims to raise an effective citizen. This course, which starts in the 4th grade of primary school, covers the 5th, 6th and 7th grades of middle school. The Primary and Secondary Education Institutions Scholarship Exam is a central exam conducted by the Ministry of National Education (MEB) every year to help successful students in financial need. This exam is conducted every year at the 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th and 11th grade levels; It appears in the Social Studies Course with 20 questions in the 5th, 6th and 7th grades. The main purpose of this study is to determine how artificial intelligence language models perform in solving Social Studies Course Scholarship Exam questions. The data were obtained by asking the questions of the 2024 Social Studies Scholarship Exam to the artificial intelligence language models ChatGPT and Google Gemini; content analysis was performed by comparing the reasons that these artificial intelligence language models provide when answering the questions with the literature.