Farklı tesettür tarzlarını tercih eden bireylerin toplumsal alanda kendilerini anlamlandırma biçimleri
The ways of individuals who prefer different hijab style to make sense of themselves in the social sphere
  1. Tez No: 914236
  2. Yazar: NİSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tesettür modasının ortaya çıkışı, Müslüman kadınların giyimlerinde pek çok değişime yol açmaktadır. Son yıllarda tesettür markalarının faaliyetleri ve sosyal medya influncerlarının etkisiyle yaşanan değişimler hızlanmaktadır. Bu durum örtünme çeşitliliklerinin artış göstermesine sebebiyet vermektedir. Araştırmanın kavramsal çerçeve bölümünde, Türk kadınlarının tesettür giyimlerinde yaşanan değişimler ve nedenleri ele alınacaktır. Günümüzde Müslüman kadınların yaygınlık gösteren giyimleri ise tesettür tipolojileri denemesi ile ortaya koyulacaktır. Geleneksel ve tek tip (çarşaf, ferace ve pardösü) örtünme tipolojilerine karşın yeni tesettür tarzlarının ortaya çıkışı toplum tarafından dikkat çekmekte ve çeşitli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Özellikle modern parçaların tesettür giyimde daha çok kullanılması ve alışılmamış tarzların yaygınlaşması başlıca eleştiri konuları arasında yer almaktadır. Bu tartışmaların odak noktası olan tesettürlü kadınların etraflarında dönen tartışmalar karşısında kendilerini nasıl anlamlandırdıkları araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda gündelik hayatlarında farklı tesettür tarzlarına sahip on dokuz bireyle yarı yapılandırılmış form kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda toplumun tesettür algısının bireylerin kendilerini anlamlandırmalarında büyük bir etken olduğu göze çarpmaktadır. Bu anlamlandırmalarda toplumun tesettüre yüklediği yargı ve beklentilerin bireylerde kendi kimliklerinin önüne geçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of modest fashion has led to significant changes in the clothing of Muslim women. In recent years, the activities of modest fashion brands and the influence of social media influencers have accelerated these changes. This situation has resulted in an increase in the variety of covering styles. The conceptual framework section of the research will address the changes experienced by Turkish women in modest clothing and their underlying reasons. The prevalent clothing styles of Muslim women today will be presented through an examination of modest typologies. In contrast to traditional and uniform covering typologies (such as the chador, ferace, and overcoat), the emergence of new modest styles has attracted societal attention and sparked various discussions. Particularly, the increased use of modern pieces in modest fashion and the proliferation of unconventional styles are among the main subjects of criticism. The research focuses on how covered women interpret themselves in light of the discussions surrounding them. In this context, semi-structured interviews were conducted with nineteen individuals who possess different modest styles in their daily lives. The findings from the research indicate that societal perceptions of modesty play a significant role in how individuals understand themselves. It has been determined that the judgments and expectations imposed by society regarding modesty often overshadow individuals' own identities.