65 yaş üzerindeki kişilerde tetanoz aşı yanıtlarının ELİSA yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of IgG antibodies after tetanus vaccination over 65 years old people by ELISA assay
- Tez No: 91426
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmamızda tetanoza karşı koruyucu düzeyde antikor seviyesi bulunmadığını saptadığımız 65 yaş ve üzerindeki 50 kişilik yaşlı grubu ile 35 yaş ve altındaki genç grubu tetanoza karşı aşılanmış ve bir ay sonraki fitreleri saptanmıştır Birinci aşılamadan sonra koruyucu seviyede antikor pozitifliği genç grupta %93, yaşlı grupta ise %42 seviyesine ulaşmıştır. Tukey-HSD testine göre aradaki fark anlamlı bulunmuştur (p< 0.05). Buna karşılık cinsiyet farkları anlamlı bulunmamıştır (p> 0.05) Genç ve yaşlı gruplarda aşılama öncesi ve sonrası absorban değer farkları Anova testine göre ileri derecede anlamlı bulunmuştur (F:27.83 p< 0.0001) Yeterli düzeyde antikor oluşmayanlara uyguladığımız ikinci aşıdan sonra genç grubun tamamında (%100) antikor oluştuğu halde, yaşlı grupta toplam antikor pozitifliği ancak %80 seviyesine çıkmıştır. İkinci aşılamada gençlerin sayısı yeterli olmadığından sadece yaşlı kadın ve erkekler kıyaslanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of IgG antibodies after tetanus vaccination over 65 years old people by ELISA assay. In this study, 2 group of which have no sufficient antibody levels were selected. The first group existing 50 participants formed from the people over 65 years old and the second group existing 30 participants formed from the people below 35 years old. The ratios of suffcient antibody response (> 0.01 lU/ml) were found 42%, 93% for old and young age group respectively. According to the Tukey-HSD test, the differences between two group were found significant statistically (p0.05). According to the Anova test, the mean absorbans values of old and young age group were found to be significant statistically before and after the first vaccination (F:27.83 pO.0001). 100% of the young age group and 80% of the old age group have formed out protective antibody levels after the second vaccination. The antibody response level of the young group was found to be considerably high after the first vaccination. Only two young person did not formed out protective antibody level, that is way the result are not enougy to study statistically. At the second vaccination due to the number of young people not being enough only the old women and old men was been able to studied. According to the T-Test the difference between the old women and men (after the first and second vaccination) has been found to be non-significant statistically. (T=0.6 p=0.55) 48In the old age group the absorbans values have been found to be decreased parallel to the increasing age gaps after the first vaccination.