Siyasal pazarlama ve sosyal medya: 31 Mart 2024 mahalli idareler genel seçimlerinde Antalya örneği
Political marketing and social media: Antalya example in the 31 March 2024 local government general elections
- Tez No: 914275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sosyal medyanın yükselişi, siyasal pazarlama stratejilerini derinden etkilemiştir. Geleneksel politik iletişim araçlarının yerini, dijital platformlar hızla almış ve politikacılar için yeni bir mecra sağlamıştır. Siyasetçiler, seçmenlere doğrudan ulaşabilmek ve mesajlarını etkili bir şekilde iletebilmek için sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadırlar. Siyasal pazarlama ve sosyal medya arasındaki ilişki giderek önem kazanmaktadır. Özellikle yerel yönetimlerde televizyon, gazete gibi geleneksel medya kanalları aracılığıyla fikirlerin aktarımını sağlamak oldukça kısıtlıdır. Kendilerini daha fazla göstermek ve halka aktarmak isteyen yerel yöneticiler ya da adayların başvuracağı ilk adres sosyal medya olacaktır. Bunun sebebi ise sosyal medyanın ücretsiz ve kolay erişilebilir olmasıdır. Bu araştırmada da siyasi fikirlerin pazarlanmasında sosyal medyanın oynadığı role ilişkin değerlendirmelerde bulunulacaktır. Antalya gibi değişken bir seçmen kitlesine sahip şehirde oluşturulan siyasi kampanyaların sosyal medya aracılığıyla ne kadar kişiye ulaştığı ve bu etkinin bir sonuç doğurup doğurmadığı irdelenecektir. Platform olarak ise siyasilerin propagandayı en fazla yaptığı, görsel materyallerden çok görüş ve fikir belirtmek için kullanılan X platformu seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rise of social media has profoundly impacted political marketing strategies. Digital platforms have rapidly replaced traditional political communication tools, providing a new medium for politicians. Politicians actively use social media to reach voters directly and convey their messages effectively. The relationship between political marketing and social media is becoming increasingly important. Especially in local governments, the transmission of ideas through traditional media channels like television and newspapers is quite limited. Social media will be the first address for local administrators or candidates who want to present themselves more and communicate with the public. The reason for this is that social media is free and easily accessible. This research will evaluate the role of social media in marketing political ideas. It will examine how many people the political campaigns created in a city with a diverse electorate like Antalya reach through social media and whether this has any effect. The chosen platform for this study is X, which is most used by politicians for propaganda and expressing views and opinions rather than visual materials.