E-spor turizmine katılım motivasyonunun destinasyon ziyareti üzerine etkisi
The impact of e-sports participation motivation on destination visits
- Tez No: 914276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte günümüzde turizm kavramı da değişmiş ve gelişmiştir. İnternetin ve teknolojinin gelişimi turizme yansımış ve yeni bir turizm çeşidi olarak e-spor turizmini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma ile birlikte e-spor turizminin tanımını ve nasıl geliştiğini genel bir bakış ile incelemiş olup Türkiye'nin e-spor turizmi pazar alanı içerisindeki yeri incelenmiştir. Turizm sektörü içerisinde e-spor turizminin bir spor turizmi alt dalı olarak yeri ve önemi vurgulanmıştır. Bireylerin katılım amaçları doğrultusunda motivasyonları ve katılım güdüleri üzerine veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında; 18 yaş üstü bireylerin e-spor turizmine katılım niyetleri ve motivasyonları yapılan anket ile birlikte derlenmiştir. Toplanan bilgiler ile birlikte bireylerin e-spor turizmine olan ilgileri ve beklentileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the evolving and changing technology, the concept of tourism has also changed and developed in today's world. The advancement of the internet and technology has had an impact on tourism and has brought forth a new form of tourism known as e-sports tourism. This study provides a general overview of the definition of e-sports tourism and how it has evolved, while also examining Turkey's position within the e-sports tourism market. Within the tourism sector, the place and importance of e-sports tourism as a subcategory of sports tourism have been emphasized. Data has been collected on the motivations and incentives of individuals regarding their participation purposes. Based on the collected data, the intentions and motivations of individuals above the age of 18 to participate in e-sports tourism have been compiled through a conducted survey. Alongside the gathered information, the interests and expectations of individuals regarding e-sports tourism have been analyzed.