Yaşlılarda günlük manevi deneyimler ve yaşam kalitesi
Daily spiritual experience and quality of life in the elderly
- Tez No: 914297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın konusu yaşlılarda günlük manevi deneyimler, yaşam kalitesi ve demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın amacı yaşlılarda yaşam kalitesi ve manevi deneyimler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma amaçlı örneklem tekniği ile seçilen ve Türkiye'de yaşayan 65 yaş ve üzerindeki 310 birey ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Underwood ve Teressi'nin (2002) oluşturduğu Akın, Özbek, Toprak, Akbaş ve Çitemel'in(2013) Türkçeye uyarladığı 16 soruluk 6'lı likert tipi ölçek olan günlük manevi deneyimler ölçeği, Dünya Sağlık Örgütünün Power ve arkadaşları (2005) tarafından tasarlanan Eser ve arkadaşları (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan 24 soruluk yaşlılar için yaşam kalitesi ölçeği ve demografik bilgiler formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre yaşam kalitesi ile günlük manevi deneyimler arasında anlamlı pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur. Günlük manevi deneyimler cinsiyete göre farklılaşmaktadır. Kadınların günlük manevi deneyim ortalamaları erkeklere göre daha yüksektir. Günlük manevi deneyimler eğitim durumuna göre farklılaşmaktadır. Okuryazar olmayanlar üniversite mezunlarına göre yüksek manevi deneyimlere sahiptir. Günlük manevi deneyimler ekonomik duruma göre farklılaşmaktadır. Ekonomik durumu iyi olanların manevi deneyimleri ekonomik durumu kötü olanlara göre yüksektir. Sürekli ilaç kullanımı ile günlük manevi deneyimler arasında ilişki vardır. Sürekli ilaç kullanmayanların manevi deneyimleri daha yüksektir. Günlük manevi deneyim bireylerin biriyle yaşama durumuna, medeni duruma, kronik hastalık durumuna, sağlık durumuna göre değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to explain the relationship between daily spiritual experience, life quality and demoghraphic variables in the elderly. The purpose of the research is to explain relationship between daily spiritual experience and life quality in the elderly. 310 people aged 65 and over living in Turkey participated in research. Parcipants were selected using purposeful sampling technique. In collecting data, the daily spiritual experiences scale, a 16-question 6-point Likert- type scale developed by Underwood and Teressi (2002) and adapted into Turkish by Akın, Özbek, Toprak, Akbaş, and Çitemel (2013), was used. The 24-question quality of life scale for the elderly and a demographic information form of the World Health Organization, designed by Power et al. (2005) and adapted into Turkish by Eser et al. (2010), were used. Data analysis was done with SPSS 27 package program. According to the results of the research, a weak, significant positive relationship was found between quality of life and daily spiritual experiences. Daily spiritual experiences differ according to gender. Women's average daily spiritual experience is higher than men. Daily spiritual experiences differ depending on educational status. Those without education have higher spiritual experiences than university graduates. Daily spiritual experiences differ depending on the economic situation. The spiritual experiences of those in a good economic situation are higher than those in a poor economic situation. There is a relationship between constant drug use and daily spiritual experiences. Those who do not use medication constantly have higher spiritual experiences. Daily spiritual experience does not vary depending on the individual's living situation, marital status, chronic disease status, or health status.