Ebeveyn sosyotelizminin ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı üzerindeki etkisi: Yalnızlığın aracı rolü
The Effect of parental phubbi̇ng on adolescents' smartphone addiction: The Mediating role of loneliness
  1. Tez No: 914336
  2. Yazar: FERİDE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ULUSOY DOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, ebeveyn sosyotelizminin ergenlerin akıllı telefon bağımlılığı üzerindeki etkisinde yalnızlığın aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ili Şehitkamil ilçesindeki devlet liselerinde öğrenim görmekte olan 512 (342 kadın, 170 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada kota örnekleme yöntemiyle örneklem seçilmiş ve katılımcıların yaş ortalamaları 15.84 olduğu görülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Sosyotelizmi Ölçeği, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Versiyonu ve UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Hipotezlerin testinde AMOS 24 programından destek alınarak yapısal eşitlik modellemesiyle incelenmiştir. Yalnızlığın, ebeveyn sosyotelizmi ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkide aracı rolünü incelemek için bootstrapping analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ebeveyn sosyotelizminin akıllı telefon bağımlılığını ve yalnızlığı pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı, yalnızlığın da akıllı telefon bağımlılığını pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Aracı analizin rolü incelendiğinde dolaylı etkinin anlamlı olduğu ve yalnızlığın ebeveyn sosyotelizmi ile akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkide aracı rolünün olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar literatür verileri doğrultusunda tartışılarak araştırmacılara tavsiyelerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of loneliness in the effect of parental phubbing on adolescents' smartphone addiction was examined. The sample of the study consists of 512 (342 female, 170 male) students studying in public high schools in Şehitkamil district of Gaziantep province. In the research, the sample was selected by quota sampling method and the average age of the participants was 15.84. Personal Information Form, Perceived Parental Phubbing Scale, Smartphone Addiction Scale-Short Version and UCLA Loneliness Scale Short Form were used to collect data. In testing the hypotheses, structural equation modelling was used with the support of AMOS 24 programme. Bootstrapping analysis was conducted to examine the mediating role of loneliness in the relationship between parental phubbing and smartphone addiction. As a result of the analyses, it was found that parental phubbing predicted smartphone addiction and loneliness positively and significantly, and loneliness predicted smartphone addiction positively and significantly. When the role of mediating analysis was examined, it was found that the indirect effect was significant and loneliness had a mediating role in the relationship between parental phubbing and smartphone addiction. The results obtained were discussed in line with the literature data and recommendations were made to the researchers