Gender as a moderator in the relationship between bully victimisation and substance use
Cinsiyetin zorbalık mağduriyeti ve madde kullanımı arasındaki ilişkide bir aracı olarak rolü
- Tez No: 914341
- Danışmanlar: DR. LUCİE CROWTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Zorbalık mağduriyeti ile madde kullanımı arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok araştırma bulunmaktadır. Ancak bu ilişkide cinsiyetin aracılık etkisi pek iyi bilinmemektedir ve literatürde çelişkili kanıtlar mevcuttur. Bu araştırma, zorbalık mağduriyeti ile madde kullanımı (sigara, alkol ve kenevir kullanımı) arasındaki ilişkide cinsiyetin aracılık etkisini daha iyi anlamak için bir kavramsal çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. 2018 yılında Brighton ve Hove bölgesindeki öğrenciler tarafından tamamlanan“Okulda Güvenli ve İyi Olma Anketi”adlı çevrim içi kesitsel bir anket ile ikincil bir analiz yapılmıştır (N=2,733). Sonuçlar, cinsiyet ile sigara ve alkol arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, cinsiyetin aracılık etkisi açısından anlamlı olmayan bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is much research exploring the relationship between bullying victimisation and substance use. Although the moderating effect of gender in this relationship is not well known, there is contradicting evidence in the literature. This research aims to present a conceptual framework for better understanding the moderating effect of gender on the relationship between bullying victimisation and substance use; smoking, alcohol and cannabis use among students. The Safe and Well at School Survey, an online cross-sectional survey, was completed by Brighton and Hove district students in 2018. A secondary analysis was conducted with the data from students in Key Stage 4 (N=2,733). Results show a significant relationship between gender and smoking, and alcohol. Also, a nonsignificant moderation effect of gender was seen.