Bağımsız denetim şirketlerinin bağımsız denetim ücreti ve bağımsızlık ilişkisi
Independent audit fee and independence relationship of independent audit companies
- Tez No: 914346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarihsel süreç içerisinde geçmişten günümüze insan hayatında birçok gelişme meydana gelmiştir. Avcılık ve toplayıcılık ile uğraşan ilk insanlar, yerleşik hayata geçenler ve 21. yüzyıldaki teknoloji kuşağı bunun en güzel göstergeleridir. Yaşanan bu gelişmeler günümüzde ise ülkeler arasındaki sınırların aşılmasını sağlayarak ticareti de uluslararası bir boyuta taşımıştır. Farklı sektörlerde faaliyette bulunan işletmeler; ortaklar, çalışanlar, müşteriler gibi kendisini doğrudan ve dolaylı olarak oluşturan paydaşlarıyla bir bütün olup, bütünlükten beklenen kurumsallığın tesisidir. Bunun içeriğini ise satılan ürünlerde ve sunulan hizmetlerde kalite, çalışan ve müşteri memnuniyetinin yanı sıra finansal tablolardaki doğruluk ve kalite gibi özellikler oluşturmaktadır. Finansal tablolar üzerinde gerçekleştirilecek bir denetim, söz konusu tablolardaki hata ve yanlışları ortaya çıkararak tabloların kalitesini ve güvenirliliğini sağlayacaktır. Ayrıca işletmelerin içinde bulundukları durumun fotoğrafının çekilmesi ve gelecekle ilgili projeksiyonları kaliteli ve doğru finansal tablolar aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Bahsi geçen finansal tablolar alanında söz sahibi yetkin firmalar eliyle hazırlanmaktadır. Türkiye'de bağımsız denetim denildiğinde dört büyükler olarak ifade edilen; KPMG, Deloitte, E&Y ve PWC ilk akla gelen şirketlerdir. Adı geçen şirketler ile diğer bağımsız denetim kuruluşları firmalar üzerinde gerçekleştirmiş oldukları denetim faaliyeti neticesinde bir denetim ücreti elde etmektedir. Tahsil edilen denetim ücretinin bağımsız denetim kuruluşlarının bağımsızlığına olan etkisi yani bu iki durum arasındaki ilişkinin analizi dikkatle incelenmesi gerekli bir konudur.
Özet (Çeviri)
In the historical process, many developments have occurred in human life from the past to the present. The first people engaged in hunting and gathering, those who settled down and the technology generation in the 21st century are the best indicators of this. Today, these developments have brought the trade to an international dimension by crossing the borders between the countries. Businesses operating in different sectors; it is a whole with its stakeholders, such as partners, employees, customers, who form it directly or indirectly, and it is the establishment of institutionalism expected from integrity. The content of this is the quality of the products sold and the services provided, employee and customer satisfaction, as well as the features such as accuracy and quality in the financial statements. An audit to be performed on the financial statements will reveal the errors and errors in the said statements and ensure the quality and reliability of the statements. In addition, taking pictures of the current situation of the enterprises and their projections for the future will be realized through high quality and accurate financial statements. The said financial statements are prepared by competent companies that have a say in the field. When it comes to independent auditing in Turkey, it is expressed as the big four; KPMG, Deloitte, E&Y and PWC are the companies that come to mind first. The aforementioned companies and other independent audit firms obtain an audit fee as a result of the audit activities they have carried out on the companies. The effect of the collected audit fee on the independence of independent audit firms, that is, the analysis of the relationship between these two situations, is a subject that needs to be carefully examined.