Non stres test sırasında dinletilen müziğin fetal parametrelere, gebenin anksiyete, yalnızlık ve pozitif-negatif duygularına etkisi
The effect of music played during non-stress test on fetal parameters, maternal anxiety, loneliness and positive-negative emotions,
- Tez No: 914407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, NST sırasında gebeye dinletilen müziğin fetal parametrelere, gebenin anksiyete, yalnızlık ve pozitif-negatif duygularına etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü deneysel tasarımda, İstanbul'daki bir devlet üniversitesinin NST ünitesinde Ocak-Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmaya 100 gebe (deney:50, kontrol:50) alındı. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“STAİ-I Ölçeği”,“Yetişkinler için Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (Selsa-S)”ve“Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”ile toplandı. Deney grubuna NST öncesinde veri toplama araçları yöneltildi. Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel analiz program ile analiz edildi. Araştırmada gruplar arasında sosyo-demografik özellikler ve obstetrik özellikler (gebelik haftası ortalaması hariç) açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). NST'de akselerasyon görülme sıklığı ortalamasının, gebelerin hissettiği fetal hareket sayısı ortalamasının ve fetal kalp atım sayısı ortalamasının her iki grupta birbirine yakın olduğu ve istatistiksel olarak anlamlılık göstermediği belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research aimed to evaluate the effects of music played during a Non-Stress Test (NST) on fetal parameters and the expectant mother's anxiety, loneliness, and emotions (both positive and negative). It was conducted with a randomized controlled experimental design between January and April 2023 in the NST unit of a public university in Istanbul. The study included 100 pregnant women (50 in the experimental group and 50 in the control group). Data were collected using the“Personal Information Form”, the“State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I)”, the“Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSSA-S)”, and the“Positive and Negative Affect Schedule (PANAS)”. Prior to the NST, the data collection tools were administered to the experimental group. The findings showed that there were no significant differences between the two groups in terms of socio-demographic and obstetric characteristics (except for the average gestational age) (p>0.05). No statistically significant differences were found in the fetal movement count, acceleration rates, and fetal heart rate between the two groups (p>0.05).