An examination of the association between the workplace relationships (Leadermember exchange and workplace friendship) and motivation
İşyeri ilişkileri (lider-üye değişimi ve işyeri arkadaşlığı) ile motivasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 914425
  2. Yazar: ALİ ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. CHRİSTİNE SPRİGG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Sheffield
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, işyeri ilişkileri (lider-üye değişimi ve işyeri arkadaşlıkları) ve çalışanlar arasındaki motivasyon arasındaki bağlantıyı araştırmak için yapılmıştır. Ayrıca tez, işyeri ilişkileri ve motivasyon arasındaki bağlantıyı etkileyebilecek kişilik özelliklerinin ve farkındalık düzeyinin moderator rolünün incelenmesini de içermektedir. Veri toplamak için sosyal demografik form, Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği (MWMS), İşyeri Arkadaşlığı (WF) anketi, Lider-Üye Değişimi (LMX), BFI-10, durumsal MAAS ölçekleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, LMX ve WF içsel ve özdeşleşmiş motivasyonu ayrı ayrı yordamaktadır. Moderatör ilişkilere gelince, sadece vicdanlılığın LMX ve özdeşleşmiş motivasyon arasındaki doğrudan ilişki üzerinde moderatör etkisi olduğu gösterilmiştir. Sonuçlar önceki literatürle uyumlu olarak tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to investigate the connection between workplace relationships (leader-member exchange and workplace friendships) and motivation among employees. Additionally, the dissertation includes an examination of the moderation role of personality features and the level of mindfulness that might influence the connection between workplace relationships and motivation. Social demographic form, Multidimensional Work Motivation Scale (MWMS), Workplace Friendship (WF) questionnaire, Leader-Member Exchange (LMX), BFI-10, the State MAAS questionnaires were used to collect data. According to the findings, LMX and WF predict intrinsic and identified motivation separately. Regarding to the moderating relationships, only conscientiousness was shown to have a moderation effect on the direct relationship between LMX and identified motivation. The results were discussed in accordance with the previous literature and some recommendations were put forward for future research.