The role of certain Islamic values in addressing socialalienation - Social deliberate study
Bazı İslam öğretilerinin sosyal yabancılaşmayı önlemedeki rolünün sosyolojik bağlamda Makasıd ilmi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 914496
  2. Yazar: MANSUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Katar Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fıkıh Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın önemi, toplumdaki bireylerin yaşamlarıyla ilgili sosyal bir olguyu ele almasında temsil edilmektedir. Çalışmanın odak noktası sosyal yabancılaşmanın önlenmesinde İslam öğretilerinin rolünün Makâsıd İlmi açısından incelenmesidir. Bu çalışmada; şeri nasların incelenmesi ve bu naslardan sosyal yabancılaşmayı önleyici nitelikteki makâsıdların ortaya çıkarılması yoluyla tümevarım, niteleyici ve analitik araştırma metotları kullanılmıştır. Bu çalışmayla İslam'ın önemli sosyal statüsü ortaya çıkmış, Şari'nin ortaya koyduğu kanunlar yoluyla İslam'ın ilke ve değerlerinin toplumsal hayatta refahın en üst düzeylerini temsil ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda bireylerin toplumlara aidiyet duygusunun pekişmesiyle birlikte sosyal yabancılaşmanın önlenmesinde Zekât ibadetinin rol oynadığı saptanmıştır. Ulaşılan bir diğer sonuç ise Hac ve Oruç ibadetlerinin makâsıdından olan takvanın sosyal yabancılaşmayı önlemedeki rolünün belirmesidir.
Özet (Çeviri)
The importance of this study relies on addressing the social phenomenon related precisely to the lives of individuals within the society, whereas, the dilemma of the study focuses on the search for the role of Islamic deliberations in addressing the phenomenon of social alienation from a deliberate perspective. This study has followed an inductive, descriptive, and analytical methods through the extrapolation and analysis of legitimate Islamic texts with the development of Islamic deliberations that would address the issue of social alienation. This study has founded that the emergence of Islam's important social status, the prominence of Islam's principles, and values in representing the highest standards of well-being in social life through legislation developed by society, and the emergence of the“Zakat”effect on individuals' sense of belonging to society, and that this sentiment prevents social alienation and the role of the“Taqwa”deliberation which is considered to be the main deliberation of both“Hajj”and“fasting”in addressing social alienation.