Crafting sustainable careers: Exploring the interplay between contextual and individual determinants
Sürdürülebilir kariyerler şekillendirmek: Bağlamsal ve bireysel faktörler arasındaki etkileşimin incelenmesi
  1. Tez No: 867426
  2. Yazar: EREN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPÇI, PROF. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz kariyerleri, giderek artan bağlamsal talepler, hızlı teknolojik değişimlere uyum sağlama ihtiyacı ve sosyo-ekonomik eşitsizliklere yönelik artan endişelerle karakterize edilmektedir. Covid-19 salgınının getirdiği zorluklar, bireylerin kariyerlerindeki finansal ve sağlıkla ilgili kaygılarını da ayrıca artırmıştır. Bu koşullar, bireysel kariyerlerde tükenmişlik ve güvensizlik riskini yükseltmiş ve kariyer sürdürülebilirliğinin artan önemine dikkat çekmiştir. Bu perspektiften değerlendirildiğinde, bu tez çalışması sürdürülebilir kariyerlere dair bağlamsal (iş/aile talepleri ve kaynakları) ve bireysel (kariyer şekillendirme davranışı ve kişi-kariyer uyumu) belirleyicilerin rolünü inceleyerek daha iyi bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma sorularını irdelemek ve önerilen teorik çerçeveye kanıt sağlamak amacıyla bu tez kapsamında üç ampirik çalışma tasarlanmıştır. Nitel ve nicel araştırma tasarımları benimsenerek, derinlemesine görüşmeler ve anketler aracılığıyla araştırma verileri toplanmıştır. Çalışma-1, Covid-19 salgını sırasında akademisyen ebeveynlerin değişen iş ve aile taleplerinin kariyer sürdürülebilirliklerini nasıl etkilediğini nitel bir yaklaşım ile incelemektedir. Bu çalışma, 21 akademisyen ebeveyn ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri içermektedir. İçerik analizi bulguları, akademisyenlerin salgın sırasında kariyer sürdürülebilirliğine ilişkin deneyimlerinde ve inisiyatiflerinde, özellikle algılanan cinsiyet rolleri, kariyer aşamaları ve algılanan iş/aile talepleri ve kaynakları açısından farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Çalışma-2 ve Çalışma-3'ün kavramsal modellerinin test edilmesi amacıyla 424 beyaz yakalı çalışandan toplanan iki-aşamalı zaman aralıklı anket verileri kullanılmıştır. Çalışma-2, Kariyer Şekillendirme ölçeğinin (CCA) psikometrik özelliklerini Türkiye bağlamında incelemektedir. Bulgular genel olarak yapısal, yakınsak ve kriter geçerliliğe ilişkin kanıtlar sunmuş ve CCA'nın Türkiye bağlamında geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu doğrulamıştır. Son olarak, Çalışma-3, bağlamsal belirleyiciler (iş/aile talepleri ve kaynakları) ile kariyer sürdürülebilirliği göstergeleri arasındaki ilişkiyi, kariyer şekillendirme ve kişi-kariyer uyumu aracılığıyla sıralı şekilde inceleyen bir seri dolaylı etki modelini test etmektedir. Bulgular, bağlamsal taleplerin ve kaynakların, kariyer şekillendirme ve kişi-kariyer uyumu aracılığıyla sıralı şekilde kariyer sürdürülebilirliği göstergeleriyle (örneğin, istihdam edilebilirlik ve işe adanmışlık) anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu tez, sürdürülebilir kariyerlerin bağlamsal ve bireysel belirleyicileri arasındaki etkileşimi araştırmakta ve bu dinamiklerin birlikte bireysel kariyerleri nasıl etkilediğini göstermektedir. Bu açıdan, bu tez çalışması kapsamlı bir bakış açısını benimseyerek sürdürülebilir kariyer gelişimi konusundaki bilgi birikimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary careers have been increasingly characterized by intensifying contextual demands, adaptation to rapid technological shifts, and heightened concerns for socio-economic disparities. The challenges introduced by the Covid-19 pandemic have also exacerbated financial and health-related concerns in individual careers. These circumstances have elevated the risk of burnout and insecurity within individual careers, drawing attention to the emerging importance of career sustainability. From this perspective, this thesis study aims to provide better insight into sustainable careers by exploring the role of contextual (i.e., work/family demands and resources) and individual (career crafting and person-career fit) determinants. To examine the research questions and provide evidence for the suggested theoretical framework, three empirical studies were designed within the scope of this thesis. Adopting both qualitative and quantitative research designs, research data were collected through in-depth interviews and surveys. Study-1 qualitatively investigates how changing work and family demands of academic parents during the Covid-19 pandemic affected their career sustainability. This study involved semi-structured in-depth interviews with 21 academic parents. The results of the content analysis revealed differences in academics' experiences and initiatives related to career sustainability during the pandemic, particularly concerning perceived gender roles, career stages, and perceived work/family demands and resources. Furthermore, two-wave time-lagged survey data gathered from 424 white-collar employees were used for testing the conceptual models of Study-2 and Study-3. Study-2 examines the psychometric properties of the Career Crafting Assessment (CCA) scale in the Turkish context. The results broadly provided evidence regarding construct, convergent, and criterion-related validity and confirmed that the CCA is a valid and reliable scale in the Turkish context. Finally, Study-3 tests a serial indirect effect model, which investigates the relationship between contextual determinants (i.e., work/family demands and resources) and career sustainability indicators sequentially through career crafting and person-career fit. The results showed that contextual demands and resources were significantly related to the career sustainability indicators (e.g., employability and work engagement) serially via career crafting and person-career fit. Overall, this thesis explores the interplay between contextual and individual determinants of sustainable careers, illustrating how these dynamics conjointly affect individual careers. Therefore, embracing a comprehensive perspective, this thesis attempts to contribute to our knowledge of sustainable career development.