Fen bilimleri dersi canlılar dünyası ünitesinde eğitsel oyunların kullanılmasının 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisi
The effect of the use of educational games in the living world unit of the science course on the academic success of 5th grade students and their motivation towards learning science
  1. Tez No: 914534
  2. Yazar: RABİA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE NEVİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, farklı eğitsel oyunlar kullanılarak işlenen dersin öğrencilerin akademik başarıları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla 5. sınıf fen bilimleri dersi“Canlılar Dünyası”ünitesinde fen bilimleri dersi öğretim programına ek olarak eğitsel oyun ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma karma desene göre tasarlanmıştır. Araştırmada nicel veriler toplanırken ön test son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aksaray'ın Eskil ilçesinde 2 köy okulunda 5. sınıfta öğrenimine devam etmekte olan 25 öğrenci ile yapılmıştır. Köy okullarından biri deney grubunu (N=12) diğeri kontrol grubunu (N=13) oluşturmuştur. Araştırma toplam 4 hafta sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri“Canlılar Dünyası Akademik Başarı Testi”ve“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ile nitel verileri ise“Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri ile sonuçlar karşılaştırılmıştır. Nitel verilerin analiz sürecinde ise içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlara göre eğitsel oyun kullanımı sonucunda akademik başarı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonda deney grubunun lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca deney grubundan rastgele seçilen öğrencilere uygulanan görüşme formu sonucunda eğitsel oyunların öğrencilerde eğlendirme, heyecanlandırma, mutlu etme, kalıcı öğrenme, kolay anlama gibi duyuşsal ve bilişsel özelliklerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the lesson taught using different educational games on the students' academic success and motivation towards learning science. For this purpose, the effect of teaching with educational games in addition to the science teaching program in the“Living World”unit of the 5th grade science course on the students' academic success and motivation towards learning science was investigated. The research was designed according to a mixed design. In the research, a pre-test post-test quasi-experimental design was used to collect quantitative data. The research was conducted in the 2023-2024 academic year with 25 students studying in the 5th grade in 2 village schools in Eskil district of Aksaray. One of the village schools formed the experimental group (N=12) and the other the control group (N=13). The research lasted a total of 4 weeks. The quantitative data of the research were collected with the“World of Living Things Academic Achievement Test”and“Science Learning Motivation Scale”, and the qualitative data were collected with the Interview Form. The analysis of the quantitative data obtained as a result of the research was done using the SPSS program. The results were compared with dependent and independent sample t-tests. In the analysis process of the qualitative data, the content analysis method was used. According to the results obtained from the obtained findings, a significant difference was found in favor of the experimental group in academic success and motivation for learning science as a result of the use of educational games. In addition, as a result of the interview form applied to randomly selected students from the experimental group, it was seen that educational games had positive effects on students' affective and cognitive characteristics such as entertaining, stimulating, making happy, permanent learning, and easy understanding.