REACT Stratejisi ile fen bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı ve kavramsal değişimleri üzerine etkisi
The effect of teaching science with REACT Strategy on academic success and conceptual changes of middle school students
  1. Tez No: 914556
  2. Yazar: HATİCE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, REACT Stratejisi ile hücre ve bölünmeler konusunun öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ve kavramsal değişimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma gruplarını yedinci sınıf düzeyinde öğrenim gören 21'i deney ve 21'i kontrol grubu olmak üzere 42 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için“Hücre ve Bölünmeler Başarı Testi”ve kavramsal değişimlerini belirlemek için“Kelime İlişkilendirme Testi”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde her iki grubun puanlarını kıyaslamak üzere parametrik testlerden karışık ölçümler için iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Kelime İlişkilendirme Testinde beş anahtar kavram seçilerek öğrencilerin bu kavramlara verdikleri cevaplardan oluşturulan frekans çizelgesi ile kavram ağı çizilmiş ve kesme noktası tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Üç kesme noktası kullanılan kavramsal analizde, tüm anahtar kavramlar göz önünde bulundurulduğunda, kontrol grubundaki öğrenciler, deney grubundaki öğrencilere kıyasla konuyla ilgili temel kelimeleri yüzeysel olarak öğrenmiş, ancak bu kelimeler arasındaki anlamlı bağlantıları kurmakta ve bu bilgileri daha karmaşık bir düzeyde kullanmakta zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Kavramlarla ilgili öğrencilerin yazdıkları cümleler incelendiğinde deney grubundaki öğrencilerin bilimsel bilgi içeren cümle sayısında kontrol grubuna kıyasla artış gözlemlenmiştir. Her iki grupta da kavram yanılgısı içeren cümle sayısında bir azalma gözlemlenmiş olsa da deney grubundaki azalma daha belirgin olduğu görülmüştür. Bu durum, REACT stratejisi ile işlenen derslerin öğrencilerin kavramları doğru bir şekilde öğrenmelerine önemli bir katkı sağladığını göstermektedir. Karışık ölçümler için iki faktörlü varyans analizi sonucuna göre kontrol ve deney gruplarının hücre ve bölünmeler başarı son test sonuçları deney grubu lehine pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı çıkmıştır. Sonuç olarak deney grubunun kavramsal değişimlerinin kontrol grubuna kıyasla pozitif yönde arttığı, REACT Stratejisinin öğrencilerin akademik başarılarını ve kavramsal gelişimlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılabilir. Bu bağlamda, REACT stratejisinin farklı konularda da uygulanarak öğrencilerin kavramsal değişim süreçlerinin daha etkili hale getirilmesi, bilgilerin kalıcılık açısından değerlendirilmesi ve öğrenme deneyimlerinin zenginleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the subject of cell and divisions with REACT Strategy on the academic success and conceptual changes of middle school students. A pre-test post-test control group quasi-experimental design was used in the study. The study groups consisted of 42 students studying at the seventh-grade level, 21 of whom were in the experimental group and 21 in the control group. In the study, the“Cell and Divisions Achievement Test”was used to measure the academic success of the students and the“Word Association Test”was used to determine their conceptual changes. In the analysis of quantitative data, two-factor variance analysis was used for mixed measurements from parametric tests to compare the scores of both groups. In the Word Association Test, five key concepts were selected and a concept network was drawn with a frequency table created from the answers given by the students to these concepts and analyzed using the cut-off point technique. In the conceptual analysis using three cut-off points, when all key concepts are taken into consideration, it was concluded that the students in the control group learned the basic words related to the subject superficially compared to the students in the experimental group, but they had difficulty in establishing meaningful connections between these words and using this information at a more complex level. When the sentences written by the students about the concepts were examined, it was observed that the number of sentences containing scientific information in the experimental group increased compared to the control group. Although a decrease in the number of sentences containing misconceptions was observed in both groups, it was seen that the decrease was more pronounced in the experimental group. This situation shows that the courses taught with the REACT strategy made a significant contribution to the students' correct learning of the concepts. According to the results of the two-factor variance analysis for mixed measurements, the post-test results of the control and experimental groups on cell and division were found to be statistically significantly different in favor of the experimental group. As a result, it can be concluded that the conceptual changes in the experimental group increased positively compared to the control group and that the REACT Strategy positively affected the students' academic success and conceptual development. In this context, it can be suggested that the REACT strategy be applied to different subjects to make the conceptual change processes of the students more effective, to evaluate the knowledge in terms of permanence and to enrich their learning experiences.