Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Yunanistan ilişkileri
Turkey-Greece relations after the Cold War
- Tez No: 914573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Geçmişten bugüne Türkiye-Yunanistan birlikte yaşamış ortak kültür ve aynı coğrafyaya sahip iki devlet olarak varlıklarını sürdürmüştür. Kısa süreli uzlaşmalar haricinde genellikle gerginlikle ve neredeyse savaşın eşiğinde ikili ilişkilerini zor bir sürece sürüklemişlerdir. Lozan Barış Anlaşması ile Türkiye-Yunanistan sınırları belirlenmiştir. İki devlet Kıbrıs, Azınlıklar, Ege Denizi, karasuları, Hava sahası, doğal kaynaklar gibi çeşitli konularla karşı karşıya gelmişlerdir. Türk-Yunan ilişkilerinde geçmişten bugüne sorunlar devam etmiştir. Çalışmanın amacı Soğuk Savaş sonrası Ak Parti döneminde iki devlet arasında yaşanılanları değerlendirmek ve geçmişin bu döneme yansımasını analiz etmek olmuştur. Bu bağlamda Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasından 2023 yılına kadar olan ilişkiler geçmişten bugüne ana hatlarıyla ele alınmıştır. Ancak son yirmi yıla baktığımızda geçmişin özeti gibi çoğu zaman iki devlet arasında çatışma yaşanılmış istisna olarak ise uzlaşma ve iş birliğinin yaşanmıştır. Temelde esas sorunlar üzerinde yüksek politika konularında iki devletin de taviz vermediğini ve sorunların aynı şekilde çözümsüz kaldığını söylemek doğru olacaktır. Dönem dönem alçak politika konularında iki devlet uzlaşma ve iş birliği içerisinde olmuş aynı masada yer almıştır. Buna rağmen genellikle kriz, karşılıklı sert söylemler ve askıya alınan diyalog süreçlerine tanıklık edildi. Depremler öncesi iki devlet arası ilişkiler son derece gergin ve kırılgan bir halde idi yaşanılan depremlerin ardından iki devlet diyalog sürecine girmiş ve karşılıklı olumlu adımlar birbirlerine atmışlardır. İş birliği ve uzlaşma adına askıya alınan diyalog sürecine 2023 yılı itibariyle tekrar dönüldü.
Özet (Çeviri)
From past to present, Turkey-Greece have lived together and continued their existence as two states with a common culture and the same geography. Apart from short-term compromises, they have dragged their bilateral relations into a difficult process, often with tension and almost on the verge of war. The borders of Turkey-Greece were determined with the Lausanne Peace Treaty. The two states have come face to face with various issues such as Cyprus, Minorities, Agean Sea, territorial waters, airspace, natural resources. Problems in Turkish-Greek relations have continued from past to present. The aim of the study was to evaluate what happened between the two states during the AK Party period after the Cold War and to analyze the reflection of the past on this period. In this context, the relations from Greece's independence until 2023 are discussed in outline from past to present. However, when we look at the last twenty years, as a summary of the past, most of the time there was conflict between two states, and as an exception, there was reconciliation and cooperation. It would be correct to say that neither of the two states made any concessions on the main issues or high policy issues, and the problems remained equally unresolved. From time to time, the two states compromised and cooperated on nefarious political issues and were at the same table. Despite this, crises, harsh mutual discourses and suspended dialogue processes were often witnessed. Before the earthquakes, the relations between the two states were extremely tense and fragile. After the earthquakes, the two states entered into a dialogue process and took mutual positive steps towards each other. The dialogue process, which was suspended for the sake of cooperation and reconciliation, was resumed as of 2023.