Uzaktan çalışmanın iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of remote working within the scope of occupational health and safety
  1. Tez No: 914574
  2. Yazar: BENSU SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz iş dünyası, COVID-19 salgınının etkisi ve teknolojik ilerlemelerle birlikte esneklik kültürünü teşvik eden uzaktan çalışma modeline geçiş süreci yaşamaktadır. İşyerlerinin uzaktan çalışma modeline geçişinde genel varsayım, iletişim teknolojileri ve internet bağlantısı sağlandığında uzaktan çalışmanın tam işlevsel ve sorunsuz olacağıdır. Ancak uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte ev ortamında çalışanların sağlığı, güvenliği ve genel refahı gibi başka sorunların da gerçekten endişe verici olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum iş sağlığı ve güvenliği konularının yeni bir perspektifle ele alınmasını gerektirmektedir. Tezin temel amacı, uzaktan çalışma risklerinin, çalışanların sağlığı ve güvenliği üzerindeki etkilerini ortaya koymak, özellikle işverenin yükümlülükleri olmak üzere tarafların sorumluluklarını değerlendirmek ve uzaktan çalışma koşullarını optimize etmek için öneriler sunmaktır. Tez, literatür taraması yöntemi kullanılarak uzaktan çalışmanın iş sağlığı ve güvenliği açısından nasıl ele alındığını incelemektedir. Uzaktan çalışma, çalışanların iş değişkenlerini ve işyeri ortamını kontrol etmelerine olanak tanırken, aynı zamanda izolasyon, psikososyal stres ve iş-yaşam dengesi sorunları gibi yeni riskleri de beraberinde getirmiştir. Uzaktan çalışma koşullarının optimize edilmesi için, işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği politikalarını gözden geçirmeleri, çalışanların eğitimine önem vererek farkındalığı artırmaları, ergonomik çalışma alanları sağlamaları, düzenli mola ve dinlenme sürelerini teşvik etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, işverenlerin ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularında işbirliği yapmaları ve iletişim kanallarını açık tutmaları önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today's business world is experiencing a transition to a remote working model that promotes a culture of flexibility combined with the impact of the COVID-19 pandemic and technological advances. The general assumption in the transition of workplaces to a remote working model is that remote work will be fully functional and hassle-free when communication technologies and internet connection are provided. But with the spread of remote work, other issues such as the health, safety, and overall well-being of employees in the home environment have also turned out to be really concerning. This requires addressing occupational health and safety issues with a new perspective. The main objective of the thesis is to reveal the effects of remote work risks on the health and safety of employees, to assess the responsibilities of the parties, especially the obligations of the employer, and to provide recommendations for optimizing remote working conditions. The thesis examines how remote work is handled in terms of occupational health and safety using the literature review method. While remote work allows employees to control work variables and the workplace environment, it has also introduced new risks such as isolation, psychosocial stress, and work-life balance issues. In order to optimize remote working conditions, employers need to review occupational health and safety policies, raise awareness by placing emphasis on employee training, provide ergonomic work spaces, and encourage regular breaks and rest periods. It is also important for employers and employees to collaborate on occupational health and safety issues and keep communication channels open.