Katılım bankacılığı finansman ve fon toplama ürünlerinin müşterilerin tercihine etkisi; Sivas ve Tokat örneği
The Effect of participation banking financing and fund raising products on customers' preferences; Sivas and Tokat example
  1. Tez No: 914628
  2. Yazar: MÜCAHİT ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Müşterilerine finansman sağlama ve müşterilerin sahip olduğu fonları toplama hizmetleri, bankacılık sisteminin temel işlevlerindendir. Konvansiyonel bankacılık sistemine benzer olarak katılım bankacılığında da müşteriye finansman sağlama ve müşterilerinin sahip oldukları fonları kazanarak değerlendirme önemli işlevlerden biridir. Bununla birlikte katılım bankacılığının kullandığı finansman yöntemleri ile fon toplama ürünleri konvansiyonel bankacılıktan çeşitli yönlerden farklılık göstermektedir. Faizsiz bankacılık anlayışıyla İslam dininin ticari hassasiyetlerine uygun bir şekilde bankacılık işlemlerinin yürütüldüğü katılım bankacılığı, sunduğu finansman yöntemleri ve fon toplama ürünleri ile konvansiyonel bankacılık anlayışından farklılık sergilemektedir. Bu hususta katılım bankaları faizin temel alınmadığı, ancak kar payı üzerinden bankanın gelir kazandığı finansman yöntemleri kullanarak müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Konvansiyonel bankacılıkta olduğu gibi katılım bankaları da sunduğu finansman yöntemlerini sağlamak amacıyla tasarruf sahiplerinin elindeki fonlara ihtiyaç duymaktadır. Bu hususta tıpkı konvansiyonel bankalar için olduğu gibi katılım bankaları da müşterilerinin fonlarını toplama ihtiyacı duymaktadır. Finansman yöntemlerine benzer olarak fon toplamada da faizsiz kazancın temel alındığı katılım bankacılığında kullanılan fon toplama ürünleri de bu yönde çeşitlilik göstermektedir. Bu kapsamda katılım bankaları müşterilerin fonlarını özel cari hesaplar, kar ve zarar katılım hesapları, yatırım hesapları, tasarruf hesapları ve kıymetli maden depo hesapları aracılığıyla elde etmektedir. Bu araştırmanın amacı katılım bankacılığında finansman ve fon toplama ürünlerinin müşterilerin tercihine olan etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Providing financing to customers and collecting funds owned by customers are among the basic functions of the banking system. Similar to the conventional banking system, providing financing to customers and earning and evaluating the funds owned by customers are among the important functions in participation banking. However, the financing methods and fundraising products used by participation banking differ from conventional banking in various ways. Participation banking, where banking transactions are carried out in accordance with the commercial sensitivities of the Islamic religion with the interest-free banking approach, differs from conventional banking with the financing methods and fundraising products it offers. In this regard, participation banks meet the financing needs of their customers by using financing methods where interest is not taken as the basis but the bank earns income through profit share. As in conventional banking, participation banks also need the funds in the hands of savers in order to provide the financing methods they offer. In this regard, just like conventional banks, participation banks also need to collect the funds of their customers. Similar to financing methods, fundraising products used in participation banking, where interest-free earnings are also taken as the basis in fundraising, also vary in this direction. In this context, participation banks obtain customers' funds through special current accounts, profit and loss participation accounts, investment accounts, savings accounts and precious metal deposit accounts. The purpose of this research is to examine the effect of financing and fundraising products in participation banking on customer preferences.