Çevresel iyileştirme için manyetik biyokompozitsentezi ve adsorpsiyon uygulamaları
Synthesis of magnetic biocomposites for environmental remediation and their adsorption applications
- Tez No: 960284
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, sulardaki farmasötik kirleticilerin (tetrasiklin (TC) ve diklofenak (DCF)) giderimi için yeni nesil manyetik adsorbentlerin geliştirilmesi ve performans değerlendirmesini amaçlamaktadır. Demir-kobalt temelli manyetik bentonit (FeCo-MB) sentezi sonrasında, aljinat ve kitosan ile yüzey modifikasyonu uygulanarak farklı manyetik biyokompozitler hazırlanmıştır. Karakterizasyon (FTIR, XRD, SEM-EDS), modifikasyonların yüzey morfolojisi ve elementel kompozisyonu (manyetik metal içeriği, polimerik elementlerde artış) üzerindeki etkisini doğrulamıştır. Adsorpsiyon çalışmaları (başlangıç derişimi, temas süresi, pH, sıcaklık, adsorbent miktarı) sonucunda: İzoterm analizleri, TC ve DCF adsorpsiyonunun homojen, tek katmanlı yapıda olduğunu gösteren Langmuir modeline uyum göstermiştir. Kinetik veriler, yalancı-ikinci-derece (PSO) model ile en iyi şekilde tanımlanmıştır. Termodinamik bulgular, tüm süreçlerin spontan (ΔG°
Özet (Çeviri)
This study aims to develop and evaluate the performance of next-generation magnetic adsorbents for the removal of pharmaceutical contaminants (tetracycline (TC) and diclofenac (DCF)) from aqueous environments. Following the synthesis of iron–cobalt-based magnetic bentonite (FeCo-MB), various magnetic biocomposites were prepared through surface modification with alginate and chitosan. Characterization analyses (FTIR, XRD, SEM-EDS) confirmed the effects of these modifications on surface morphology and elemental composition (increased magnetic metal content and polymeric elements). Adsorption studies (initial concentration, contact time, pH, temperature, adsorbent dosage) revealed that: isotherm analyses were best described by the Langmuir model, indicating a homogeneous, monolayer adsorption of TC and DCF. Kinetic data fitted best with the pseudo-second-order (PSO) model. Thermodynamic findings indicated that all processes were spontaneous (ΔG°