Investigating preservice mathematics teachers' understanding of singaporean bar model method on fraction multiplication
Matematik öğretmen adaylarının kesirlerle çarpma problemlerınde singapur şerit modeli yöntemi ile ilgili anlayışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 914688
  2. Yazar: ELİF KARA EZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmen adaylarının Singapur Şerit Modelini kesir çarpma problemleri bağlamındaki anlayışlarını araştırmaktadır. Çoklu durum çalışması deseni kullanılarak, farklı akademik yıllardaki öğretmen adaylarına, biri tam sayının kesir kadarını bulmaya, diğeri ise kesirli bir miktarın kesir kadarını bulmaya odaklanan iki örnek Şerit Model çözümü sunulmuştur. Örnek çözümleri analiz ettikten sonra, katılımcılardan benzer kesir çarpma problemlerini Şerit Model Yöntemini kullanarak çözmeleri ve deneyimleri hakkında geri bildirim vermeleri istenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının özellikle daha karmaşık problemlerde Şerit Modelin görsel temsili ile problemin çözümündeki aritmetik unsurlar arasında bağlantı kurmakta zorlandıklarını ortaya koymaktadır. Bu zorluklara rağmen, katılımcıların çoğu Şerit Modeli soyut matematiksel kavramları öğretmek için etkili bir araç olarak algılamıştır. Öğretmen adaylarının akademik yılları ilerledikçe, Şerit Model anlayışlarının, özellikle sembolik ve aritmetik muhakemeyi entegre etme konusundaki yetkinliklerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Ancak, sembolik açıklama hataları ve eksik soru işaretleri gibi zorluklar devam etmiştir. Çalışma, öğretmen adaylarının Şerit Modeli uygulama pratiklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için bu modele yönelik eğitimin önemini vurgulamaktadır. Bulgular, öğretmen eğitimi programlarının, özellikle karmaşık matematiksel problemler için öğretim uygulamalarına entegrasyonunu geliştirmek için daha kapsamlı Bar Modeli eğitimine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bar Modelinin farklı matematiksel konularda ve gerçek sınıf ortamlarında daha geniş uygulanabilirliğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study investigates pre-service middle school mathematics teachers' understanding of the Singapore Bar Model in the context of fraction multiplication problems. Using a multiple case study design, pre-service teachers from different academic years were presented with two sample Bar Model solutions, one involving a fraction of a whole number and the other focusing on a fraction of a fractional quantity. After analyzing the sample solutions, participants were asked to solve similar fraction multiplication problems using the Bar Model Method and provide feedback on their experience. The findings reveal that pre-service teachers initially struggled to connect the visual representation of the Bar Model with the arithmetic elements of the solution of the problem, especially in more complex problems. Despite these challenges, most participants perceived the Bar Model as an effective tool for teaching abstract mathematical concepts, with praise for its ability to simplify problems involving fractions. As pre-service teachers progress through their academic years, it was observed that their understanding of the Bar Model, particularly their potential to integrate symbolic and arithmetic reasoning, improved. However, challenges such as symbolic explanation mistakes and missing question marks persisted. The study highlights the importance of targeted training and explicit instruction to help pre-service teachers refine their Bar Model method application. The findings suggest that teacher education programs should incorporate more comprehensive Bar Model training to enhance its integration into teaching practices, particularly for complex mathematical problems. Further research is needed to explore the broader applicability of the Bar Model in diverse mathematical topics and classroom settings.